Donanim 03 ARALIK 2010 / 08:11

Yüksek hızlı kamera trene binerse...

Meğer öyle güzel şeyler olurmuş ki...

Meğer öyle güzel şeyler olurmuş ki...


Saniyede yüzlerce kare fotoğraf veya video çekebilen kameralar artık yavaş yavaş son kullanıcıların da satın alabileceği fiyat seviyelerine doğru inmeye başladı. Bu tarz makineler, örneğin normalde video için saniyede 24 veya 30 kare yetiyorken özel işlemcileri sayesinde saniyede 1000 kareye kadar çekim yapabiliyorlar.

Peki yapıyorlar da ne oluyor? Hayatın gözle görünemeyen detaylarını yakalamaya yardımcı olmanın yanında, bu tarz bir yeteneğin ilk başka öngörülemeyen bazı faydaları da var. Örneğin aşağıdaki video... Video modundayken saniyede 1000 kara görüntü çekebilen Casio EX-FH20 modeli bir makineyi almışlar, hızla giden bir trenin camından sarkıtmışlar ve tren durağa yaklaşırken çekmeye başlamışlar. Daha sonra da saniyede 1000 kare çektikerini saniyede 30 kare olarak yeniden oynatmışlar. Sonuç? Dilerseniz kendiniz bakın.

Videonun yarısından sonra hareketlerin belirginleşmesi, durağa yanaşan trenin yavaşlamasının bir sonucu. Çok basit bir prodüksiyon olmasına rağmen gerçekten de Hollywood stüdyolarında ILM'nin elinden çıkmış gibi görünüyor, öyle değil mi?

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun