Donanim 19 MAYIS 2010 / 10:00

YouTube günde 2 milyar tık aldı

Google, yakın zamanda YouTube'dan gelir elde etmeyi hedefliyor.

Google, yakın zamanda YouTube'dan gelir elde etmeyi hedefliyor.


Youtube'u satın alırken Google'ın ödediği miktarı aşırı bulanların sayısı hiç de az değildi. Bu rakamın dönüşü konusundaki şüpheler henüz azalmış değil. Ancak Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alınan YouTube gelişiyor. Google, YouTube'u almasının 5. yıl dönümüne hazırlanırken sitenin günlük görüntülenme sayısının 2 milyarı geçtiğini bildirdi.

YouTube'un bu gelişiminde Hindistan Premier Lig kriket maçları gibi popüler canlı yayınlar ve Google aramalarında doğrudan videoların çıkmasının rol oynadığı düşünülüyor. Ayrıca yasal içerik konusuna da önem vermeye başlayan YouTube Amerika'nın büyük müzik ve film şirketleriyle anlaşarak altyapısını genişletmeye çalışıyor.

Bu gelişimlerle Google ilk defa YouTube yatırımından kâr elde edebilir. YouTube bugüne kadar yayın ve depolama giderleri yüzünden her yıl zarar ediyordu.

Ayrıca internet yayınlarını televizyona taşımayı hedefleyen Google, bu projede YouTube'u baş aktör olarak kullanmayı planlıyor. Bu sayede YouTube'a ilk defa reklam geliri de sağlanabileceği konuşuluyor.

YouTube'un kurucu ortaklarından Chad Hurley, kullanıcılarına, arkadaşlarının hangi videoyu izlediğini görebilmesi üzerine yoğunlaştıklarını belirtti. Böylece her gün binlerce saatlik video yüklenen site içerisinde kullanıcılara yol göstermek isteniyor. Kullanıcılar videolar içinde kayboluyor ve sıkılıp, penceresini kapatıyor. YouTube'da bir kullanıcı ortalama 15 dakika geçiriyor. Günümüzde hâla televizyon başında kalma süresi 4 saati buluyor. Hurley, hedeflerinin televizyon izlenme süresini geçmek olduğunu, bunun yanında henüz önlerinde tadına bakmadıkları birçok başarı olduğunu ifade etti.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun