Donanim 01 KASIM 2010 / 06:58

YouTube açıldı!

Oluşturulan denetim mekanizmasıyla Atatürk'e hakaret içeren videolar siteden kaldırıldı.

Oluşturulan denetim mekanizmasıyla Atatürk'e hakaret içeren videolar siteden kaldırıldı.


Atatürk'e hakaret içeren videolar nedeniyle Mayıs 2008'de kapatılan video paylaşım sitesi YouTube açıldı. Hakaret içeren içerik nihayet siteden kaldırıldı. Ancak sitenin üzerindeki mahkeme kararı henüz kalkmadı. Konuyla ilgili başvurunun gün içerisinde yapılması bekleniyor.

Mahkeme kararı olmaksızın internet servis sağlayıcıları, zararlı içeriğin kaldırılmasıyla doğrudan YouTube erişimini açtı.

Atatürk'e hakaret içeren videonun kaldırılmasını Almanya menşeli International Licencing Service (ILS) isimli şirket sağladı. Şirkete verilen yetkiyle, Atatürk görselini koruma yetkisine dayanarak, videolar denetlendi. Bununla birlikte hakaret içerenleri YouTube'dan kaldırıldı.

Atatürk görselini denetleme yetkisi verildi

ILS'in bundan sonra da videoları denetleyerek Atatürk'e hakaret içeren görüntülerin yayınlanmayacağı belirtiliyor. Böylece YouTube üzerinde bir denetim kurularak bir daha kapanmaması sağlanacak.

Bu denetimin içeriği henüz tam olarak bilinmiyor. Denetim aşamasında Atatürk görseli bulunan videoların yanında diğer videoların da engellenip engellenmeyeceğiyse bilinmiyor.

Haber, yurtdışında da yankı buldu. Yayınlanan haberlerde, yaklaşık 2,5 yıldır süren sansürün sona ermesiyle, Türk vatandaşların artık YouTube'a girebileceği ancak binlerce sitenin hala kapalı olduğu belirtildi.