Donanim 27 OCAK 2012 / 13:19

Yonga üreticileri zor durumda

Yonga üreticisi AMD, çeyrek dönem için gelir tahminlerini aşağı çekti. Gerekçesi ise PC üreticilerini vuran sabit sürücü açığı ve dalgalı ekonomiler.Reuters’in haberine göre, AMD’nin dördüncü çeyrek geliri aslında tahminlerin üzerinde gerçekleşti. Ama 2012 yılının ilk çeyreğine yönelik gelir tahminleri, beklentilerin de altında. En büyük rakibi Intel gibi, AMD de tüketicilerin dizüstü bilgisayar yerine iPad satın alma tercihinden, bunun da yonga talebini yavaşlatmasından dolayı zorlu bir süreçte.

PC üreticileri, Tayland’da fabrikalara büyük zararlar veren selin ardından, üretim hedeflerini karşılamalarını sağlayacak sabit sürücü edinmekte zorlanıyor. Intel de yaptığı açıklamayla sabit sürücü sıkıntısı uyarısını yaparak, bunun çeyrek dönem verilerine olumsuz etkisinin olacağını belirtmişti. AMD, yılın son çeyreğinde gelirin bir önceki yıla göre yüzde 2 artarak 1,69 milyar dolara ulaştığını açıkladı. Ama Mart ayında sona erecek 2012 yılının ilk çeyreği için gelir tahminini bir önceki çeyreğe göre yüzde 8 aşağı çeken, şirketin beklentisi 1,504-1,606 milyar dolar gelir oldu.

Mobil pazarın önemi hızla artıyor

AMD gelir elde etme konusunda PC işlemcisi satışına Intel’e kıyasla daha fazla bağımlı. Buna karşılık şirket, yılın son çeyreğinde PC yonga gelirini 2010 yılının aynı dönemine kıyasla sadece yüzde 2 artırabildi. Intel’in PC yonga üretimi de aynı dönemde sınırlı bir gerileme kaydetti. Analistlere göre, Intel 2011’in son çeyreğinde biraz daha iyi bir performans sergiledi. Ama asıl bu performansı devam ettirmek önemli. Bu arada, programlanır yonga üreticisi Altera da çeyrek dönemde analistlerin tahminlerinin üstünde sonuçlar açıkladı. Ancak 2012’nin ilk çeyreğine yönelik zayıf beklentiler, onun da hisselerini aşağı çekti.

PC satışlarının sıkıntılı seyrine karşılık, AMD ve Intel akıllı telefon ve tablet pazarlarında yer almakta, bir taraftaki zararı başka bir alanda gelire çevirmekte de başarılı olamadı. Bu alanda işlemciler, ARM Holdings’in yonga tasarımını baz alıyor. Apple geçtiğimiz yıl Samsung Electronics’i ve HP’yi geçerek, en büyük yarı iletken alıcısı oldu. Gartner araştırmasına göre, bunun en önemli sebebi de iPad ve iPhone satışlarının PC ve diğer tüketici araçlarını geçmesiydi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun