Donanim 13 EKİM 2009 / 11:43

Yine yabancı patlaması…

Ne zaman bir şeyler teğet geçse ülkemiz yabancı yönetici istilasına uğruyor, neden acaba?

Ne zaman bir şeyler teğet geçse ülkemiz yabancı yönetici istilasına uğruyor, neden acaba?

Sektörü takip eden okuyucularımızın da mutlaka dikkatini çekmiştir. Son bir aydır özellikle teknoloji tarafında çokuluslu şirketlerin yöneticileri akın akın ülkemizi ziyarete geliyor. Kara kaşımıza kara gözümüze mi hayran bu "batılılar" ya da amaçları ne ola ki?

BThaber'in 12 Ekim sayısında bölgeyi Türkiye'den yöneten çokuluslu şirketleri ve Türk yöneticileri işledik. Onlarca geri dönüş oldu. Elinize sağlık diyenler de bizi neden unuttunuz diyenler de oldu. Ama aslında bizim amacımız biraz da konunun bu ucundan yakalamaktı, kısmet bu yazıyaymış.

Son bir ayda yirminin üzerinde yurtdışı kaynaklı teknoloji profesyoneli ziyaretimize geldi. Bazılarıyla oturup yemek yedik, bazılarıyla da röportajlar, toplantılar düzenledik. Peki, bu kadar ecnebiyle ne konuştunuz arkadaş sorusunun cevabı ne? Hemen yanıtlamaya çalışayım. Aslında hepsinin mesajı aynı: "Türkiye genç ve dinamik nüfusuyla bölgenin parlayan yıldızı olmaya aday."

Ne adaylıkmış kardeşim 50 yıldır parlamadı şu yıldızımız!Bu adaylık da aynı bizim AB adaylığı gibi bir türlü gerçekleşemeyen bir hayal bence. AB'ye girememe sebeplerimiz biraz siyasi biraz dini olsa da bu mevzuda biraz farklılık gösteriyor kanımca. Yerli donanımı neredeyse olmayan, yazılım konusunda saçma yönetmeliklere hapsolmuş sadece hizmetlerle ayakta kalmaya çalışan bir sektör ve dahası ayakta kalabilmek adına devletten gelen KDV indirimleri için yağmur duasına çıkan STK'lar.

Sorarım size "Batılı gibi çalışıp, doğulu gibi düşünüp hareket edebiliyorsunuz" yakıştırmasının altında yatan gerçek nedir? Bilen varsa ne olur bana da söylesin, yoksa bizim genç ve dinamik nesil yalan olmaya mı başladı!

Bilgi dolu bir hafta olması dileğiyle...

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun