Donanim 31 MAYIS 2011 / 15:30

Yeni Sandisk’ler hızı ikiye katladı

SSD depolamada çok şeyi değiştirecek gibi. Özellikle de performans anlamında. Sandisk'in yeni SATA III ürünleri veri transfer hızını ikiye katlıyor.Depolama teknolojilerinde mekanik yapılı ürünlerin yerlerini flash tabanlı ürünlere bırakıyor. Bu geçişin hızı ise tamamen fiyat/kapasite ve performans konusundaki gelişmeye bağlı.

Sandisk işin performans ayağını SATA III arabirimli yeni sürücüleriyle büyük ölçüde geliştiriyor. Computex 2011’de sergilenen bu ürünler veri transfer hızlarını iki katına çıkarmayı başarıyor.

450 MB okuma, 340 MB yazma

İki ürün ailesi etrafında toplanan modeller U100 ve iSSD olarak adlandırılıyor. U100 çok ince dizüstü bilgisayarlar için tasarlanıyor ve 8 GB’dan 256 GB’a kadar kapasite seçenekleri sunuyor. U100’lerin okuma hızı saniyede 450 MB, yazma hızı ise saniyede 340 MB olarak ölçülüyor.

iSSD’ler ise 128 GB’a kadar kapasite sunuyor ve tablet bilgisayarları hedefliyor. iSSD’lerin yapısal olarak tek farkları tabletlerin devre kartı üzerine doğrudan monte edilebilmesi ve yer sorununa çözüm getirmesi. Yazma hızı ise U100’lerin gerisinde (saniyede 160 MB) kalıyor.

(ed: SSD sürücüler bundan birkaç yıl öncesine kadar satın alınabilir olmaktan çok uzaktı. Hem sabit disklerden yavaş hem de kat kat daha pahalıydı. Şimdi ise sabit disklerin elinde sadece kapasite kozu kaldı. SSD’ler bu konuda da bir atak yaparsa sabit diskler sonun başlangıcını görecek.)
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun