Donanim 07 MAYIS 2010 / 09:48

Yeni nesil iPhone kalp atışlarınızdan sizi tanıyabilecek

Apple, "kalp atışı tanımlama" metodunu yeni nesil iPhone'larda kullanmak üzere harekete geçti.

Apple, "kalp atışı tanımlama" metodunu yeni nesil iPhone'larda kullanmak üzere harekete geçti.


Apple patentli yeni bir uygulama iPhone kullanıcısını kalp atışlarından tanıyabilecek. Seamlessly Embedded Heart Rate Monitor isimli uygulama iPhone üzerinde kullanılabilecek ve kişinin elektrokardigram yani EKG verilerini kayıt altına alabilecek. Kişinin kalp atışları belli durumlarda değişim gösterse de, Apple aynı kişinin farklı zamanlarda ölçümlenen örnek kaplatışlarını da dikkate alabilecek. Böylece kalp atışları tanımlanan kişinin telefonunu, sahibinden başka kullanan olursa iPhone buna izin vermeyecek.

Apple biyometri konusunda belli bir eğilim içindeydi bir süre; ancak şirket şimdilerde bu konsepti yeni nesil iPhone'lara yerleştirmeyi planlıyor. Gelecek nesil iPhone üzerinde uygulanacak olan konsept ile sadece kalp atışları kayıt altına alınan kişiye telefonu kullanım yetkisi verilecek. Kalp atışları, telefonu kullanan kişiyi tanımak ve sadece o kişinin telefona erişimini sağlamak açısından etkili bir yöntem olabilir. Bu vesileyle iPhone'nunuza yetkisiz erişimi pekala engelleyebilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun