Donanim 30 EKİM 2008 / 13:13

Yeni medya, yeni bir dünya

‘Aptal kutusu’ olarak tanımlanan televizyonu yeni medya akıllandıracak.

‘Aptal kutusu’ olarak tanımlanan televizyonu yeni medya akıllandıracak.

Televizyonun günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz. Yaklaşık 70 yıldır bütün dünya bu kutunun sihrine kapılmış durumda. Günümüzde televizyonu olmayan ev düşünemiyoruz. Hatta en az bir tane bulunması gerekiyor neredeyse. Kimimiz için haberleri izlemek, kimimiz için dizi takip etmek, kimimiz için belgesel seyretmek, kimimiz için müzik dinlemek anlamına geliyor televizyon. Ne var ki tüm bunları yapabilmek için hayatımızı onun saatine göre ayarlamamız gerekiyor… En azından gerekiyordu.


‘Yeni medya’ denilen mobil ve internet içerikleri artık televizyon yayınlarının dediğim dedik zaman diktasını yıkıyorlar. Çarşamba akşamı sekizde şu diziyi kaçırmayayım, saat yedi olmadan eve gideyim de haberlere yetişeyim devri kapanmak üzere. Ülkemizde yavaş da olsa emin adımlarla ilerleyen yeni medya içerikleri insanları zamandan ve mekandan bağımsız kılmaya başladı bile. Haber videosu anında internette ve cebinizde, canınız bir film mi izlemek istedi, adı üstünde Video on Demand (İstediğin Zaman İzle) içeriği sunan bir platforma üye olun yeter.


Bu durumda nasılsa izliyorlar diye 40 dakikalık bir diziyi 2 saate yaymak, arasında bir o kadar reklam sıkıştırmak ne kadar mantıklı tartışılır. Evet, TV herkesin evinde var ve ‘yeni medya’ya aşina kişi sayısı şimdilik sınırlı. Ancak yeni medya içeriklerini salondaki televizyonumuza getiren IPTV (İnternet Protokolü TV) gibi uygulamalar sökün etmeye başlayınca yayıncılar ne gibi çareler bulacak göreceğiz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun