Donanim 03 AĞUSTOS 2012 / 10:43

Yeni MacBook Pro ve MacBook Air modelleri Türkiye'de

Merakla beklenen Retina ekranlı yeni MacBook Pro ve yenilenen MacBook Air, Bilkom aracılığıyla tekno marketlerde ve yetkili Apple satış noktalarında tüketicilerle buluştu.Yenilenen tasarımıyla çok daha hafifleşen MacBook Pro, eklenen Retina Display özelliğiyle 2880x1800 piksel çözünürlükle, yüksek çözünürlüklü televizyonlardan yaklaşık 3 kat daha fazla detay gösterebiliyor. 15.4 inçlik IPS panele sahip olan cihaz, yüksek kontrastlı ekran sayesinde güneş ışığı altında ya da yoğun ışıklı ortamlarda da verimli bir kullanım sağlıyor.

Hız bakımından Intel'in 2.7 GHz standart çalışma hızına sahip, Ivy Bridge tabanlı Core i7 işlemcisini kullanan cihazda hız Turbo Boost ile 3.7 GHz'e kadar çıkabiliyor. Cihaz, bu 4 çekirdekli işlemcinin yanı sıra, Nvidia'nın yeni nesil mimarisi Kepler'i kullanan GT 650 grafik işlemcisine sahip.

Tercihe bağlı olarak 16 GB'a kadar yükseltilebilen 1600 MHz hızında DDR3 RAM ve 768GB'a kadar yükseltilebilen ortalama 500 MB/sn hızında olan SSD depolama, Thunderbolt, USB 3.0, HDMI portu gibi bağlantılarla gelen cihaz, 720p çözünürlüğündeki HD FaceTime kamera, multi touch destekli cam touchpad, arkadan aydınlatmalı klavye, çift mikrofon gibi yenilikleri de kullanıcılarına sunuyor.

Klasik sabit disklere göre dört kat daha hızlıYeniliklerle birlikte daha yüksek bir hıza ve daha uzun pil ömrüne sahip MacBook Air, yüksek çözünürlüklü ekranı, daha fazla işlem gücü, grafik performansı ve tasarımıyla dikkat çekiyor.
Daha hızlı grafikler ve daha hızlı flaş depolama sağlayan en son model Intel Core işlemcilere sahip cihaz, 11 inç ve 13 inç modellerinde Core i5 ve Core i7 çift çekirdekli işlemcileri kullanıyor.

Klasik sabit disklere göre dört kat daha hızlı olan cihaz, anında açılıyor ve verilere çok daha hızlı erişim sağlayan flaş depolama özelliğini kullanıcılarına sunuyor. 4 GB belleği ve 8 GB'a kadar yapılandırma seçeneğine sahip cihaz, yoğun bellek kullanan uygulamaları kolayca çalıştırabiliyor.

720p çözünürlük sunan yeni bir FaceTime HD kamerayı da kullanıcılarına sunan cihaz, harici ekranlar ve bir dizi yüksek performanslı çevre aygıtını kolayca bağlamak için kullanılabilen yüksek hızlı bir Thunderbolt portu ve iki USB 3.0 portu da bulunduruyor. Bunun yanı sıra kablosuz pil ömrü 11 inç MacBook Air’larda 5 saate kadar, 13 inç MacBook Air’da 7 saate kadar çıkıyor.

OS X Mountain Lion ile Mac’lerde 200 yenilik

OS X Mountain Lion ile birlikte Mac’lere 200’ün üstünde yenilik geliyor. Mac bilgisayarlar iOS uygulamalarına tam uyum sağlarken, iOS sisteminde en çok kullanılan "Notlar, Mesajlar ve Anımsatıcı" gibi uygulamalar artık Mountain Lion’da da yer alıyor. iCloud entegrasyonu sayesinde iOS cihazlar üzerinden alınan notlar Mac bilgisayarlarda yine Mac’ler üzerinden alınan notlar iOS cihazlarda da görülebiliyor.

Daha önce iOS 5 ile iOS cihazlara gelen "Bildirim Merkezi" özelliği Mac bilgisayarlara geldi. Bu sayede Mac kullanıcıları elektronik postalar ve sosyal medya hesaplarındaki arkadaşlık talepleri gibi bildirimlerden anında haberdar olabilecek.

Mountain Lion Facebook ve Twitter ile entegre olarak sosyal medya kullanımına yeni bir boyut katıyor. Facebook hesaplarının eklenmesi daha sonraki güncellemeye ertelense de, Vimeo ve Flickr hesapları da Mountain Lion ile birlikte kullanılabiliyor. Bu entegrasyon sayesinde kullanıcılar, Safari kullanmadan bu sosyal hesaplardan paylaşım yapabiliyorlar.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun