Donanim 04 AĞUSTOS 2010 / 14:01

Yeni BlackBerry 9800 piyasaya çıkıyor

İlk kez BlackBerry 6'nın kullanıldığı Torch, 12 Ağustos'ta piyasada, detayları haberde.

İlk kez BlackBerry 6'nın kullanıldığı Torch, 12 Ağustos'ta piyasada, detayları haberde.


Research in Motion (RIM) dün düzenlediği basın toplantısıyla yeni BlackBerry 9800, nam-ı diğer Torch'u tanıttı. Yeni BlackBerry ilk bakışta daha sportif görünüyor.

Torch için değişikliklerden söz etmeye klavyenin ekranın arkasında saklanmış olduğundan başlamalıyız. Q klavye ekrandan aşağıya kaydırılarak ortaya çıkıyor. Klavyeye ya da imgeleme aracı trackpad'e bağımlılığı azaltan 3,2 inç dokunmatik ekran, 480'e 360 çözünürlüğe sahip. 624MHz işlemci, 512 MB RAM ile destekleniyor.

Bağlantı seçeneklerine göz attığımızda 3G destekleyen telefonda Bluetooth 2.1 bulunurken 802.11n Wi-Fi bağlantısı da kendini gösteriyor. Telefon kullanıcısına 5 buçuk saatlik bir konuşma süresi veriyor. 17 gün hazırda bekleyebilen Torch yaklaşık 160 gr ağırlığında.

Yeni işletim sistemi BlackBerry 6 bu telefonda ilk kez yer alıyor

RIM yeni BlackBerry'de ilk defa BlackBerry 6 işletim sistemi kullanıldığını açıkladı. Daha önce işletim sisteminin yeni BlackBerry Bold 9700/9650 ve BlackBerry Pearl 3G'de de kullanılacağı açıklanmıştı. Ancak yeni işletim sistemine Storm ve Storm 2 kullanıcılarının sahip olamayacağını şimdiden belirtelim.

Yeni işletim sistemi BlackBerry 6'dan da bu vesileyle bahsedelim. BlackBerry 6'da dokunmatik ekranlarda kolay kullanılabilecek sistem tuşlarının genişlemesi ve çoklu dokunmaya uygun hale gelmesi göze çarpıyor.

Her zaman BlackBerry'lerde eleştiri noktası olan "yeterince medya özelliklerine uygun olmaması" sorunu yeni işletim sistemiyle ortadan kaldırılıyor. Bilgisayarda bulunan tüm müzik listeleriyle senkronize olabilen sistem, bu listeleri doğrudan yönetmeye ve telefona aktarmaya imkan tanıyor.

HTML5 desteği veren BlackBerry 6 tarayıcısı, yapılan testlerde iOS4 ve Android 2.1'den daha hızlı olduğunu gösterdi. Hızlı bir tarayıcının yanında son dönemde akıllı telefonların vazgeçilmezleri olan sosyal ağlar da işletim sisteminin bir parçası olmuş. Facebook, Twitter gibi sitelere doğrudan erişim sağlanabiliyor.

Yeni işletim sistemiyle gelen daha sportif ve yetenekli BlackBerry 9800, Torch 12 Ağustos'da piyasaya sürülüyor. Ancak Türkiye'ye geliş tarihiyle ilgili bir bilgi henüz elimize ulaşmadı. Torch yurtdışında iki yıl kontratla 199 dolara, kontratsız 499 dolara satılacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun