Donanim 15 ŞUBAT 2012 / 13:27

Yazılım Varlık Yönetimi ile verimsiz yazılım dönemi kapanıyor

Microsoft verimsiz yazılım dönemini kapatıyor

Microsoft Türkiye, Yazılım Varlık Yönetimi ile birlikte şirketlerin performansını artırmaya odaklandığını açıkladı.

Microsoft, Yazılım Varlık Yönetimi ile şirketlerin sahip oldukları yazılımları verimli bir şekilde kullanmalarını amaçlarken, şirketlerin hem yasal hem de güvenlik risklerini ortadan kaldırmayı hedeflediğini açıkladı. Bunun yanı sıra yeni sistem kullanıcıların ihtiyaçları olmayan yazılımları satın almasının önüne geçerek maliyetleri düşürüyor, karlılık ve performansta artış sağlanmasına imkan tanıyor.

Konuyla ilgili bilgi veren Microsoft Türkiye Yazılım Varlık Yönetimi Yöneticisi Selin Akgül, verimsiz yazılımların satın alınmasının nedenini mevcut yazılımlarının yeterince tanınmayıp, doğru biçimde yönetilmemesine ve yazılım süreçlerinin tanımsız oluşuna bağladı. Ayrıca, satın alınan teknolojilerin verimsiz kullanılışı ve kullanıcıların yasal olmayan yollardan lisans indirmesinin de güvenlik risklerinin artmasına sebep olduğuna değindi.

İntera Bilişim SAM Danışmanı Serdar Aytar ise konuyla ilgili, sunulan danışmanlık hizmetleri sayesinde kurumların bilgi işlem bölümlerinin işlerinin kolaylaşacağına değinirken, Yazılım Varlık Yönetimi ile kurumlara lisans alımlarında şeffaflık sağlanacağını söyledi.