Donanim 08 HAZİRAN 2010 / 06:19

Yasakları yasaklamak

Son günlerin en moda konusu tekrar hortlayan internet yasakları. Peki, bu konuda sizce kim haklı?

Son günlerin en moda konusu tekrar hortlayan internet yasakları. Peki, bu konuda sizce kim haklı?

Milletçe YouTube'a arka kapılardan girmeye başlamamızın üzerinden uzun bir süre geçti. Başbakanın bile bildiği yöntemler ilgili kurumları kızdırmış olacak ki buna karşı da bir önlem alındı. Bu işin bir yüzü peki, hırsızın hiç mi suçu yok?

Hükümet yetkililerine göre asıl suçlu sahibi olduğu halde YouTube'la ilgili herhangi bir çalışma sergilemeyen, yapılan taleplere sırtını çeviren Google. Yasakların güçlendirilip önümüze konulduğu bu günlerde Google, bu konu hakkında bir açıklama yapıyor ve açıklamasında aldığımız bilgilere gibi bir ifade kullanıyor, sanki başına gelenlerden haberi yok!

Görüldüğü üzere konu neresinden tutulsa elinizde kalıyor. Ulaştırma Bakanı bu adamlar vergi vermiyor diyerek Maliye Bakanlığı'na soyunuyor, Maliye Bakanı muhtemelen konudan bihaber. Öte yandan CeBIT 2010'u birlikte açan Merker-Zapatero ikilisi de kendi parlamentolarına Google'dan vergi almak konusunu taşımaya hazırlanıyor.

Bir yandan yeni oluşmaya başlayan dünya düzenini kullanarak inanılmaz paralara kazanan Google ve bu gelirden pay kapmaya çalışan hükümetler, bir yandan kurduğu düzene çomak sokulmasın diye Çin gibi bir ülkeden çıkan ve Türkiye için de aynı hazırlıkları yapması muhtemel Google. Bu savaşı kim kazanacak belli değil ama kaybeden yine internet kullanıcıları yani bizler olacağız. Yazık hem de çok yazık.

Yasaksız bir hafta geçirmek dileğiyle...

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun