Donanim 23 NİSAN 2009 / 08:33

Yarının büyükleri ve bugünün teknolojileri

Son teknolojiler nasıl “çocuk oyuncağı”na çevrilir?

Son teknolojiler nasıl “çocuk oyuncağı”na çevrilir?

Daha önce teknoloji dünyasını çocuk gözüyle izlememiştim. Ne zaman ki eşimin hamileliği ilerledi, çocukların dünyasına kendimi daha yakın bulmaya başladım. Aslında bebeğimiz doğmadan önce evin çocuk kontenjanını ben dolduruyordum, ama aynı şey değil tabii :) Yakın çevrenizin ve arkadaşlarınızın çocuklarıyla ne kadar haşır neşir olsanız da, kendi çocuğunuz için öğrendikleriniz, yaptığınız alışverişler sizi bu dünyaya daha da yakınlaştırıyor.


Doğum yaklaştıkça alışveriş için gezdiğimiz mağazalarda, karıştırdığımız dergilerde, gezdiğimiz sitelerde sadece yenidoğan ve bebek ürünlerine bakmadım. Mutlaka gözünüz ileriki yaşlar için tasarlanmış ürünlere kayıyor. İşte o zaman bebek ve çocuklar için muazzam bir pazarın varlığına tanık oluyorsunuz.


Belki kullandığınız otomobili seçmek için üç, en fazla dört model arasından tercih yapmışsınızdır. Seçim kriterleriniz de güvenlik, fiyat, konfor vs. Milyarlarca TL vermek için biraz düşünüyor, seçiminizi yapıyorsunuz. Halbuki bebek arabası öyle mi? Onlarca marka ve model arasından iki tanesi bile özellik ve çeşitlilik açısından birbiriyle benzerlik göstermiyor. Kriterleriniz ne olursa olsun, ihtiyacınıza en uygun modeli seçmek uzun sürebiliyor. Diğer bebek ve çocuk ürünlerinde de durum pek farklı değil.


Halihazırda tüm teknoloji ve elektronik dünyası daha fazla tüketiciye ulaşmak için her kesimden, her yaştan insan tarafından kolayca kullanılabilecek, diğer yandan teknolojik olarak üst seviyede ürünler geliştirme peşinde. Hani biraz da küçümseme içeren bir deyim vardır, "Çocuk oyuncağı gibi" deriz. Aslına bakarsanız çocuk oyuncakları ve çocuk ürünleri hiç de bu tanımı hak etmeyecek bir yapıya erişmişler gördüğüm kadarıyla. Evet, üreticiler son teknolojiyi ürünlerine uyarlamak durumundalar. Öte yandan, bunu yaparken de tasarımın en zor sınavını da vermek zorundalar: ürünün basit olması ve kolay kullanılabilmesi.


Görünen o ki gelecek nesiller boyunca da teknoloji dünyası gelişme ve ilerleme yolunda kendini paralamaya devam ederken, diğer yandan da "çocukların bile kullanabileceği" ürünleri tasarlamak için bir o kadar da çaba harcayacak.