Donanim 29 EYLÜL 2009 / 05:15

Yalan söylüyorsuun…

Kadir İnanır’ın canlandırdığı meşhur “Yaban” tiplemesinin bu cümlesini internet manipülatörlerine armağan ediyoruz.

Kadir İnanır’ın canlandırdığı meşhur “Yaban” tiplemesinin bu cümlesini internet manipülatörlerine armağan ediyoruz.

İnternet geliştikçe artan internet siteleri, bloglar ve sosyal medya açılımları hayatımızın birer parçası oldu. Sevgili meslektaşımız Yurtsan Atakan, Akşam'daki yazılarını internet yalancılarının üzerine kuruyor. Okuyucu sayıları şişirilerek içeriğin paralı yapılamayacağı gerçeğinin arkasında duruyor. Duruyor durmasına da gerçek rakamları nasıl bileceğiz?

Sıradan bir bilgisayar mühendisinin açtığı blog, Alexa üzerinde yapılan bir iki hileyle günlük 150 bin tekil kullanıcı tarafından okunduğu iddiasıyla şirketlerden para ya da ürün istemeye başlıyor. Sıradan bir "internet haber sitesi" forumlar ve galerilerle desteklediği mecrasını günde 3 milyon kişinin ziyaret ettiği iddiasıyla reklam veren şirketlerin kapısını aşındırıyor. Şirketlerin "saf" reklam, pazarlama ya da ürün müdürleri de bu yalanlara kanıp meşhur sitelerin ya da blogların esiri oluyor maalesef.

Günlük basında durum farklı mı? Tabii ki hayır. Blogların sıkça kullandığı yöntemleri artık onlar da biliyor. Dahası saçma sapan galerilerle "okuyucu" sayılarını milyon mertebelerine çektikleri iddiasıyla ortalarda dolaşıyorlar. Bu bir suç duyurusu aslında, araştırma şirketleri bu yazılardan görev çıkarıp bir araştırma yapmalı. Soruları da ben hazırladım çorbadan tuzum olsun diye.

- Türkiye'de çevrimiçi gazete okuyan kaç kişi vardır?- Türkiye'deki internet kullanıcılarının yüzde kaçı interneti bilgi toplamak ve okumak için kullanmaktadır?- Blogların ve künyesi dahi olmayan "internet haber" sitelerini takip eden kaç kişi vardır?- Bu siteleri takip eden kişiler gerçek midir, robot mudur?- Bu sitelerin içerikleri ne kadar güvenilirdir?

Haydi buyurun buradan yakın ve bu araştırmayı yapın. Hoş bu soruların cevapları üç aşağı beş yukarı bende var. Birileri tarafından kandırılmak istemeyen "okuyucu" ve pazarlama müdürleri ile seve seve de paylaşabilirim.

Doğru, dürüst bir hafta olması dileğiyle...

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun