Donanim 22 ŞUBAT 2010 / 11:18

Yakınsama sadece IP bazlı mı?

Yakınsama tabirini yanlış kullanmıyoruz, ama gelecek üzerindeki rolünü kısıtlı tanımlıyoruz.

Yakınsama tabirini yanlış kullanmıyoruz, ama gelecek üzerindeki rolünü kısıtlı tanımlıyoruz.

Yakınsama, ya da global tabiriyle Convergence, henüz derinliğine inemediğimiz bir kavram. Yanlış kullanmıyoruz elbette, ama gelecek üzerindeki rolünü kısıtlı tanımlıyoruz demek mümkün.

Eksiklik şurada: Yakınsamayı çoğu zaman sadece IP bazlı tanımlıyoruz.

Artık, bu kelimenin gerçek gücünü "İçerik ve içerik dağıtıcıları bazında" bulacağını söylememizde ve yakınsamayı bu platformda tartışmaya başlamamızda fayda görüyorum.

Çok basit bir örnekle konuyu açmaya çalışalım.

Elimde bir iPad var. Dünyaya bağlanmış durumdayım. Bir haber sitesine girdim, güzel bir haber gördüm (gazete). Tuttuğum futbol takımı 5-0 galip gelmiş. Haberin detaylarına giriyorum. Gollerin görüntüleri mevcut. Seyrediyorum (TV). Ardından maçla ilgili köşe yazılarını takip ediyorum. Hatta uzman röportajlarını da seyredebiliyorum (IPGC - Bağımsız Profesyonel Üretimli İçerik) . Haberin altında ünlü bir spor radyosunun linki var (radyo). Tıklıyorum (ilişkilendirilmiş geçiş) ve artık bir radyo stüdyosundan bana seslenen bir spikerin bu maç hakkındaki yorumlarını dinlemekteyim. Aldığım içerik sadece ses formatında olmasına rağmen ekranda bu haftaki maçlar hakkında seçtiğim arkadaşlarımın (ilişkilendirilmiş filtreleme) yorumlarını okuyabiliyorum (sosyal medya). Lokal içerik kaynaklarım ilişkilendirilmiş başka geçişler yapabilmem için ekranda belirmeye başlıyor. Mahallemizin / kentimizin takımı da galip gelmiş. O konudaki detayları da almak için lokal bir linke tıklıyorum (lokal içerik).

Soru şu: Yukarıdaki örnekte gazete, gazeteci, profesyonel içerik, amatör içerik, televizyon, radyo kelimelerini birbirinden ayrıştırabilmek mümkün mü?

Hayır.

Aslolan içerik desek yeterli olur mu? Kısmen.

İlişkilendirilmiş, filtrelenmiş, IP, içerik, zaman ve lokasyon bazlı bir dünyayı, kendim için mi yarattım? Parçaları istediğim gibi birleştirip bir tecrübe mi oluşturdum? Öyle de denilebilir. Ama hala gücünü tam olarak tanımlayabilmek için yeterli değil. (Interaktivite? UGC?)

Biraz daha düşününce çok daha derin bir şeyler olduğunu fark edebiliyor insan.

Hem de bildiğimiz dünyamızı kökünden değiştirebilecek kadar.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun