Donanim 18 HAZİRAN 2010 / 09:59

Yabani et ticareti aldı başını gidiyor

Her yıl Avrupa'nın en yoğun havaalanlarından yüzlerce ton yabani et geçtiği tahmin ediliyor.

Her yıl Avrupa'nın en yoğun havaalanlarından yüzlerce ton yabani et geçtiği tahmin ediliyor.


İngiltere, Kamboçya ve Fransa'dan bir grup araştırmacı, yasadışı yabani et ticaretinin iç yüzünü ve bu ticaretin ne ölçekte gerçekleştiğini inceleyen ilk sistematik araştırmaya imza attı. Yapılan bu araştırma, yasadışı yabani et ticaretinin insan sağlığı açısından ciddi bir risk oluşturduğu ve bu durumun tehlikeli türlere yönelik et talebini artıracağını ortaya koyuyor.

Paris Charles de Gaulle Havaalanı'nda yapılan araştırma, 17 gün sürdü ve Afrika ülkelerinden gelen 29 uçuştan 134 yolcunun bagajları incelendi. Yapılan bu çalışmaya göre, her hafta yaklaşık 5 ton civarında yabani et kaçakçılığının yapıldığı tahmin ediliyor. Ayrıca bu yasadışı ticaretin uluslararası çapta gerçekleştiği vurgulanıyor. Şimdilik yalnızca Charles de Gaulle Havaalanı'nda incelemeyi yapan araştırmacılar, bagajlarda korumaya alınmış türlerle birlikte timsah ve çeşitli sürüngenler olmak üzere 11 yabani türün etine rastladı.

Yalnızca kişisel tüketim için değil, bu kaçakçılığın içinde fahiş fiyatların döndüğü kazançlı organize bir ticaret olduğu vurgulanıyor. Örneğin 4 kilo gelen maymun eti yaklaşık 100 avroya satılıyor. Yıllık yaklaşık 273 ton yabani et ticaretinin yapıldığını ortaya koyan araştırmacılar, bu durumun insan sağlığı açısından ciddi bir risk olacağını söylüyor. Bu konuda alınan önlemlerin yetersiz olduğu belirtilirken, bu yasadışı işlem karşısında katı yaptırımların uygulanması gerektiği dile getiriliyor.