Donanim 16 MART 2010 / 12:17

Windows XP'nin ömrü 5,3 saniyeymiş

İsviçreli güvenlik şirketi Windows XP şifrelerini 5,3 saniyede kırmanın yolunu bulduğunu açıkladı.

İsviçreli güvenlik şirketi Windows XP şifrelerini 5,3 saniyede kırmanın yolunu bulduğunu açıkladı.


İsviçre'de faaliyet gösteren Objectif Securite adlı bir güvenlik şirketi, 14 haneli Windows XP giriş şifrelerinin 5,3 saniye içinde kırılmasına imkan veren bir yöntem keşfettiğini açıkladı. Bunun için katı hal diskleri üzerinde gökkuşağı adı verilen bir şifre modelleme yöntemi geliştirdiğini açıklayan şirket, yeni yaklaşımın eskisine göre 100 kat daha hızlı olduğunu belirtiyor.

Şimdiye kadar kullanılan şifre tahmin algoritmalarında en büyük darboğaz sabit disk hızlarından kaynaklanıyordu. Şirket, AMD Athlon X2 4400+ işlemciler eşliğinde 80 GB'lık bir şifre bulutunu katı hal diskine yerleştirerek bu hıza ulaşmayı başarmış.

Objectif Securite, bu sitemin Rusya'da NVIDIA grafik işlemcilerinden güç alan Elcomsoft çözümünden 500 kat daha hızlı olduğunu iddia ediyor.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun