Donanim 08 MART 2010 / 07:49

Wikipedia'daki kalite farkının nedeni ortaya çıktı

Wikipedia yazarlarını sınıflandıran araştırma metinlerdeki kalite farkının nedenini ortaya koydu.

Wikipedia yazarlarını sınıflandıran araştırma metinlerdeki kalite farkının nedenini ortaya koydu.


Yeni bir çalışma, Wikipedia metinlerini yazanların seviyesine göre oluşan metinlerin birbirinden kalite açısından farklı olduğunu ortaya çıkardı. Arizona Üniversitesi'nden Sudha Ram, Wikipedia'ye girilen yazılar için bir kalite oylama sistemi olduğunu ve bu sistemde yazıların A,B, C seviyelerine göre belirlendiğini söylüyor.

Ram ve öğrencisi Jun Liu, kalite seviyelerine göre rastgele Wikipedia'den 400 makale seçtiler. Seçilen makale kalitesine göre, Wikipedia gönüllülüleri 7 grupta sınıflandırıldı. Bu yedi kategori şöyle sıralandı: Sıradan katılımcı, başlangıç seviyesi, temizleyici, kopya editörü, içerik tamamlayıcısı, bekçi ve metni herşeyiyle inceleyen editör.

Başlangıç seviyesindekiler yalnızca metnin cümlelerini oluştururken, içerik tamamlayıcılar metni oluşturup konuyla ilgili bağlantılı linkler de veriyor. Metni herşeyiyle inceleyen editörler ise pek çok farklı görevi üstleniyor. İşte bu rollere bağlı olarak metinler incelendi ve metinlerin kalitesinde ortaya çıkan farklılık ortaya koyulmuş oldu.

Kalite seviyesi en düşük olan metinler sıradan katılımcılara ve başlangıç seviyesindeki katılımcılara aitken, en kaliteli metinleri oluşturanların metni her yönüyle inceleyen editörlere ait.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun