Donanim 27 AĞUSTOS 2009 / 07:32

Wikipedia’nın da artık bir editörü var

Wikipedia, bazı konu kategorilerindeki yazı girişlerini yayına vermeden önce editör kontrolünden geçirecek.

Wikipedia, bazı konu kategorilerindeki yazı girişlerini yayına vermeden önce editör kontrolünden geçirecek.


Firmanın sözcüsü Mike Peel, özelllikle yaşayan kişiler ve bazı kurumlarla ilgili sayfalarda okuyucunun girmek veya değiştirmek istediği bilgilerin önce sayfa editörünün onayından geçeceğini açıkladı. Peel, "Yeni uygulama birkaç hafta içinde başlayacak. İki aylık deneme süresinin sonunda sistemin nasıl işleyeceğine karar vereceğiz" dedi.

Bugüne kadar kayıtlı okuyucuların serbestçe yazı girebildiği veya mevcut yazılarda değişiklik yapabildiği Wikipedia'nın kararı bazı üyeler tarafından büyük tepki gördü. Peel ise, yeni uygulamayı sitenin sürekli yazarlarından 259'suna sorduklarını ve yüzde 80 oranında olumlu yanıt aldıklarını söylüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun