Donanim 28 KASIM 2010 / 08:59

Wikileaks ne açıklayacak?

ABD endişeyle tüm müttefiklerini uyarıyor; Türkiye de çok ciddi iddialarla karşı karşıya...

ABD endişeyle tüm müttefiklerini uyarıyor; Türkiye de çok ciddi iddialarla karşı karşıya...


Amerika Birleşik Devletleri'ni (ABD) bir telaş aldı. Daha önce Irak ve Afganistan'da yaşanan olayları gün yüzüne çıkaran Wikileaks, daha önce yayınladığı belgelerin 7 kat fazlasını yayınlayacağını açıklamıştı. Daha önce yayınlanan belgelerin yarattığı sorunları göz önüne alan ABD uluslararası girişimlerde bulunmaya başladı.

ABD, dünya çapında diplomatlarını müttefiki ülkelerde harekete geçirerek açıklanan belgelerle ilişkilerin bozulmaması gerektiğini anlatmaya çalışıyor. Wikileaks'in henüz yayınlanma tarihi ve içeriği bilinmeyen açıklamalarında ABD'nin müttefik ülkeler de dahil olmak üzere, tüm ülkelerle ilgili ilişkilerinin ortaya çıkmasından endişe ediliyor.

Henüz sızmamış belgeler üzerinden ABD'nin böyle bir girişimde bulunmasının Obama hükümetinin önemli endişeleri olduğunu gösteriyor. Belgelerle ilgili Italya, İngiltere, Israil, Norveç ve Kanada resmi olarak bilgilendirildiklerini ancak herhangi bir öngörünün bilgilendirmede bulunmadığını açıkladı.

ABD PKK'ya, Türkiye El Kaide'ye yardım etti iddiası

Açıklanacak belgeler arasında Türkiye'nin Irak'ta bulunan El Kaide militanlarına, ABD'nin de Kuzey Iraklı Kürt isyancılara (PKK'ya) yardım etmesinin yer aldığı özellikle dış basında yer buldu. AFP'nin haberine göre, ismi açıklanmayan üst düzey bir ABD diplomatı, Türkiye'yle de irtibata geçerek, gelişmelerle ilgili bilgilendirilmek istediklerini ilettiğini açıkladı. Üst düzey yetkilinin detayları aktarmadığı bildirildi.

Bunun yanında Dış İşleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, belgelerin ne içerdiğini bilmediklerini, bu zamana kadar El Kaide, PKK ya da diğer terör faaliyetleri konusunda ABD ile yakın bir işbirliği içinde olduklarını vurguladı. Son olarak Davutoğlu, "Belgeler iddialar doğrultusnda ortaya çıkarsa, o zaman ciddi değerlendirmemizi yaparız" dedi.

ABD: "Wikileaks'in yayınlayacağı belgeler sayısız insanın hayatını tehlikeye atar"

Ajanslara henüz düşen haberlerdeyse, Obama hükümetinin Wikileaks'in yayınlayacağı belgelerin sayısız hayatı riske atacağı, küresel terörizmin körükleneceği ve ABD ile müttefiklerinin arasını bozabileceği konusunda uyarıda bulunduğu bildirildi.

ABD'nin henüz belgeler yayınlanmadan bu kadar endişe içine girmesi tüm dünyaya endişeyi yaşatıyor. Wikileaks'in 'belgeler dünya düzenini değiştirebilecek' iddiasının çok ciddi olduğu görülüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun