Donanim 03 ARALIK 2010 / 08:52

WikiLeaks'i susturma çabaları devam ediyor

Bu sefer siteye erişim tamamen durduruldu, ancak belgelere ulaşmanın hala yolları var.

Bu sefer siteye erişim tamamen durduruldu, ancak belgelere ulaşmanın hala yolları var.


Son yayınladığı belgelerin dünya basınına haber olmasının ardından WikiLeaks'in başına gelmeyen kalmadı. Önce belgeleri dünyaya sızdıran sitenin kurucusu Julian Assange hakkında Interpol kararı çıktı, ardından sitenin Amazon servislerindeki sunucularda barındırılmasına son verildi. WikiLeaks'e şimdide DNS kayıtlarının kaldırılması nedeniyle erişilemiyor.

Amerikan DNS servis sağlayıcı, gelen saldırıların altyapıyı riske atması nedeniyle böyle bir önlem alındığını açıkladı.

Ancak gizli belgelerin tamamını içeren şifreli dosyanın dünyayı saran torrent sistemlerinde halen dolaşımda olduğunu hatırlatalım. Torrent sistemine girmiş bir belgenin ortadan kaybolması ise artık neredeyse imkansız.

Ayrıca wikileaks.org kapatılsa bile, aynı içerikli bir web sitesinin başka bir barındırma servisi üzerinde dakikalar içinde açılabileceğini de hatırlatmak gerekiyor. Dolayısıyla siteyi susturmak için gösterilen çabalar şimdilik yerini bulmuş gibi görünse de, site içeriğinin ve yaratacağı etkinin izlerini silmek artık imkansız eşiğini aşmış durumda.

Dünya genelinde çok sayıda meraklının dosyaların şifresini çözmek için uğraştığını da not düşelim.

Güncelleme: Yeni adres yayına girdi bile! wikileaks.chAyrıca DNS kaydı silinse bile siteye http://213.251.145.96/ ve http://213.251.145.96/cablegate.html IP adreslerinden ulaşılabiliyor.