Donanim 08 ARALIK 2010 / 13:44

Wikileaks haklayıcıları karşı saldırıyı sürdürüyor

Wikileaks'e hizmet vermeyi durduran Mastercard'ın web sitesi de haklandı.

Wikileaks'e hizmet vermeyi durduran Mastercard'ın web sitesi de haklandı.


Kendilerine Anonymous diyen bir grup haklayıcı Wikileaks kurucusuna ve siteye karşı yapılanlara karşı öç almaya devam ediyor. Daha önce İsviçre'de Julian Assange'ın banka hesaplarını donduran İsviçreli bankanın web sitesini de çökerten haklayıcılar, şimdi de Mastercard'ın sitesini yerle bir etti.

Siteye önceki saldırıda olduğu gibi DDoS (distributed denial-of-service) saldırısı düzenlendi. Saldırıyı düzenleyen Anonymous, saldırıların devam edeceğini açıkladı. Saldırının ardından kartların kullanımında sorun gerçekleşmediği sadece internet sitesinde sorun yaşandığı açıklandı.

Farklı gruplar tarafından Wikileaks'e baskı uygulayan ya da hizmet vermekten vazgeçen şirketlerin siteleri çökertiliyor. Bunlar arasında servis sağlayıcı Amazon, ödeme devlerinden PayPal, İsviçre bankası Post Bank, DNS sağlamayı durduran EveryDNS'in siteleri bulunuyor.

Avustralya: "Wikileaks değil, Amerika suçlu!"

İsveç tarafından cinsel taciz suçlamasıyla İngiltere'de gözaltına alınan Assange konusunda Avustralya, Amerika'nın suçlu olduğunu açıkladı. 14 Aralık'a kadar parmaklık ardından kalacak Wikileaks kurucusunu savunan Avustralya Dışişleri Bakanı Kevin Rudd, "belgeleri kim sızdırdıysa o sorumludur" dedi.

Sızdırılan belgelerin kontrol mekanizmasındaki zafiyetten kaynaklandığını belirten Rudd, bu durumun sorgulanması gerektiğini savundu.