Donanim 22 KASIM 2010 / 15:24

Wikileaks dünyayı sallamaya hazırlanıyor

Irak savaşı hakkında yayınlanan belgelerden 7 kat daha fazla belge kamuoyuna açıklanacak.

Irak savaşı hakkında yayınlanan belgelerden 7 kat daha fazla belge kamuoyuna açıklanacak.


Son dönemde Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Afganistan ve Irak savaşlarında işlediği suçları açıklayarak gündeme oturan Wikileaks, Twitter hesabından Irak savaşı hakkında yayınladığı belgelerden 7 kat daha fazla yeni belge açıklayacağını duyurdu.

Eğer söylenen doğru çıkarsa tarihin en büyük askeri belge sızıntısı yaşanmış olacak. Gelen açıklamayı takiben yine Twitter hesabından bir açıklama daha yapıldı. Yeni açıklamada: "Önümüzdeki aylarda dünya tarihinin yeniden yazıldığı bir dünya göreceğiz" mesajı görüldü.

Wikileaks, ulaşılamayan belgeleri dünya kamuoyuna yaymasıyla tanınmıştı. ABD'nin Irak ve Afganistan'da işlediği savaş suçlarına ait bugüne kadar yaklaşık 500 bin gizli belge sunan siteden artık gelecek yeni belgeler bekleniyor.

Yeni yayınlanacak belgelerle ilgili henüz açıklama yapılmadı. Irak savaşındaki belgelerin benzeri olabileceğini tahmin edeceğimiz belgelerle ilgili yorumlarınızı bekliyoruz.

Bu arada, yakın zamanda Wikileaks kurucusu Julian Assange, kendini tecavüz skandalının ortasında bulmuştu. İlk olarak Assange'ın üzerindeki davanın düştüğü bildirilirken ilerleyen günlerde Wikileaks kurucusu hakkında İsveç Mahkemesi tarafından tutuklama kararı çıkmıştı.

Wikileaks'e http://wikileaks.org/ adresinden ulaşabilirsiniz.