Donanim 23 EYLÜL 2009 / 10:33

Web tabanlı Office geliyor

Microsoft'un web tabanlı Office'i uzun süreli olacağa benziyor.

Microsoft'un web tabanlı Office'i uzun süreli olacağa benziyor.


Microsoft geçtiğimiz günlerde Office'in ilk tarayıcı tabanlı versiyonunu kamu sektöründe test etmeye başladı. Office Web uygulamaları olarak anılan sınırlı test Word, Excel ve PowerPoint versiyonlarını içerirken, OneNote'un "not alma" uygulamasını içermiyor. Bu yeni uygulamada Excel ve PowerPoint, belge düzenleme ve oluşturma sağlarken, OneNote ve Word'ün yeni web tabanlı versiyonu yalnızca belgeleri görüntülemenizi sağlıyor. Microsoft OneNote ve Word'ün web tabanlı versiyonları tasarım olarak "aynı düzenleme görünüşü" nü paylaşıyor. Microsoft "Bu ilk aşamada insanların en iyi tecrübeyi yaşaması için Word Web uygulaması üzerinde henüz düzenleme yapılmaması ve sadece önizleme yapılması konusunda karar aldık" şeklinde bir açıklama yaptı.

Microsoft Web uygulamaları önizlemesini, 25 Gb değerinde depolama alanı ile ilk olarak Windows Live SkyDrive kullanıcılarına sunmayı planlıyor. Tabii SkyDrive hizmeti verilmeyen ülkelerde bu servisin ne zaman ve nasıl devreye gireceği ise henüz belli değil.

Office Web uygulamalarının, Office'in hem tarayıcı tabanlı hem de masaüstü programlı, bir sonraki versiyonu Office 2010'la birlikte gelecek yılın ilk yarısında sunulması bekleniyor. Ayrıca bu uygulamalar tüketicilere Windows Live destekli bir ek olarak ücretsiz sunulacak.

Microsoft Office Web uygulamalarının en son şeklinin, Word ve OneNote için düzenleme yetkisine sahip olacağı tahmin edilse de gelen haberlere göre Microsoft beta sürümüyle bile Word için düzenleme olanağı sunmayacak.