Donanim 22 KASIM 2010 / 16:00

Web’in sonu mu geliyor?

Sosyal ağlar ve büyük teknoloji şirketleri web’in sonunu mu getirecek?

Sosyal ağlar ve büyük teknoloji şirketleri web’in sonunu mu getirecek?


Web’in yaratıcısı olarak tanımlanan Tim Berners-Lee, Scientific American dergisine yazdığı makalede internetin geleceğine dair ilginç tespitlerde bulundu.

Tim Berners-Lee, makalesinde Apple ve Facebook’un internet için ciddi bir tehdit oluşturduğuna değindi. Berners-Lee, pek çok başarılı gözde teknoloji şirketinin webi parçalanmış bir dizi adacıklara dönüştürme tehlikesine sürüklediğini belirtti.

Berners-Lee makalede kitlelerin vazgeçilmezi Facebook gibi büyük sosyal ağların paylaşım yoluyla webden elde edilen bilgiye erişimi kolaylaştırdığı, kablosuz internet sağlayıcıların anlaşma yapmadıkları sitelerin trafiğini yavaşlatmaya meyilli olduğu gibi düşüncelerini de dile getirdi.

Yazar makalede demokratik ya da anti demokratik hükümetlerin web üzerinden vatandaşların çevrimiçi alışkanlıklarını izlediğini ve bu durumun insan haklarına aykırı olduğuna değindi.

Yazıda özellikle sosyal ağ şirketlerinin üyelerine kendi verilerini kontrol etme olanağı sağlamadığı belirtilirken, büyük sosyal ağların bir çeşit tekel durumuna geleceği vurgulandı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun