Donanim 21 MART 2012 / 19:04

Web’e sığmaz ama cebe sığar

My Passport serisi artık 2 terabayt veriyi depoluyor

Western Digital’in My Passport serisi 2 terabayt depolama kapasitesine kavuştu. Kullanıcılar hantal masaüstü disklerin adaptör kalabalığından kurtulacak mı?Western Digital’in (WD) harici depolama çözümleri grubundan taşınabilir My Passport, artan kapasitesi, yeni tasarımı ve otomatik yedekleme özelliği ve güvenlik unsurları artırılarak yeniden piyasaya sürüldü. Kullanıcısına 2 TB depolama alanı sağlayan yeni disk; beyaz, siyah, gümüş, mavi ve kırmızı olmak üzere beş renk seçeneğiyle raflardaki yerini aldı.

My Passport, USB 2.0 uyumlu USB 3.0 bağlantı arabirimi, otomatik yedekleme yazılımı; ve donanım şifreleme ile şifre koruma özelliklerini beraberinde getiriyor. Kişiye, depolama seçeneklerinde sürücüyü özelleştirme esnekliği sağlayan yazılım içeriği; tüm özelliklerin kurulumunu, sadece ihtiyaç duyulan bileşenlerin kullanımını veya yazılım olmaksızın sürücünün kullanımını sağlıyor. Otomatik yedekleme özelliğiyle kullanıcıların verilerini kaybetme riskini azaltmayı hedefleyen yeni ürün, WD SmartWare otomatik yedekleme yazılımı ile şifre koruma ve donanım şifreleme işlevli WD Security’yi beraberinde getiriyor.

Ürünün  fiyat etiketleri, Tayvan’da geçtiğimiz yıl yaşanan sel felaketinin ardından sekteye uğrayan sabit disk üretiminin etkilerini taşıyor. 500 GB kapasiteli disk 125 dolardan satışa sunulurken 1 TB’ta bu fiyat 197 dolara ve 2 TB’ta ise 299 dolar’a (KDV hariç) çıkıyor. Dolayısıyla artan kapasiteye rağmen fiyattaki yükseliş de dikkatlerden kaçmıyor.

Masaüstü disklerin yerini alır mı?

Zor, çünkü masaüstü diskler size sadece daha fazla depolama alanı sunmakla kalmıyor. Bağlantı arabirimlerine de çok fazla alternatif getiriyor. Örneğin, 2,5 inçlik bir disk kullanılarak üretilen bir taşınabilir diskte en fazla USB 3.0 ve eSATA bağlantı görebiliyorken masaüstü disklerde FireWire ve ethernet seçenekleri bulunuyor. Ayrıca masaüstü diskler yer rahatlığından dolayı USB bellekler ve kablosuz ağ adaptörleri için sunabiliyorken ufak disklerde bu mümkün olmuyor. Dolayısıyla küçük disklerin masaüstü için tasarlananları piyasadan silmesi mümkün görünmüyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun