Donanim 17 HAZİRAN 2010 / 10:33

Vuvuzela'dan gına gelenlere ilaç gibi tavsiyeler

Televizyonda maç seyrederken insanı deli eden vuvuzela sesini yok etmenin yollarını açıklıyoruz.

Televizyonda maç seyrederken insanı deli eden vuvuzela sesini yok etmenin yollarını açıklıyoruz.


Televizyon başında FIFA Dünya Kupası izleyenlerin vuvuzela sesinden rahatsız olmayan pek az insan vardır herhalde. BBC vuvuzelanın duyulmadığı maçlar yayınlama konusu ciddiyetle düşünmeye başlamışken farklı çözümler de internette gezinmeye başladı.

Vuvuzela sesinden kurtulmanın belki de en kolay yolu antivuvuzelafilter.com'dan geçiyor. Siteden 2.95 avro karşılığında 45 dakikalık mp3 formatında bir ses dosyası indiriliyor. Bu ses dosyası televizyondakine benzer bir ses dalgası yayıyor ancak vuvuzela sesinin duyulmasını engelliyor.

Nasıl uygulanır?

İnternet üzerinden indirilen dosya mp3 oynatıcı, dizüstü bilgisayar ya da mp3 oynatabilen herhangi bir cihaza yükleniyor. Ardından cihaz televizyonun ses çıkışına yakın bir yere yerleştiriliyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; televizyon ile uygulamanın içinde olduğu mp3 oynatıcının aynı ses düzeyinde bulunması. Ayrıca uygulama 45 dakikalık olduğu için her iki devrede baştan başlatılması gerekiyor. Bu şekilde vuvuzela sesinden kurtulmak mümkün gözüküyor.

Bedava bir çözüm var mı?

Eğer televizyonunuzda equalizer ayarları bulunuyorsa; 300Hz'ı azaltın, 100Hz ve 1KHz'ın da biraz yüksekte olmasına dikkat edin ve kaydedin. Vuvuzelasız televizyonunuz bu şekilde hazır oldu bile. Ancak televizyonunuzda equalizer ayarları bulunmuyorsa farklı yollar denemekten başka çare kalmıyor.

Daha zor bir yolla bedava bir çözüm daha var. Ancak bu çözüm biraz daha teknik detay barındırıyor. Vuvuzela sesini ortadan kaldıracak çözüm için yüksek frekanslı ses bandındaki gürültüyü ortadan kaldırmak yetiyor. Aslında televizyon üzerindeki equalizer ayarlarındaki değişim de sağlanan huzur da bundan farklı değildi. Bu çözüm için hemen her bilgisayarda yer alan düşük gecikmeli (yüksek hızda ses işleyebilen) ses kartı ve uygun yazılım yeterli olacaktır.

Alman bir kullanıcı blog'unda bu çözümü anlatarak, Mac Mini ve Logic Express 8'i kullanarak vuvuzela sesinden kurtulduğundan söz ediyor. Aslında bu işlemler için tabii ki bu kadar iyi donanım ve yazılımlara gerek yok. Daha basit sistemlerle de bahsettiğimiz çözümler uygulanarak vuvuzela sesi tarihe gömülebilir.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun