Donanim 06 OCAK 2010 / 14:13

Vücut tarayıcılar yasalar açısından sorgulanıyor

The Guardian'a göre, vücut tarayıcı X-ray makinelerinin gelişimi, İngiltere'deki çocuk koruma yasalarını ihlal edebilir.

The Guardian'a göre, vücut tarayıcı X-ray makinelerinin gelişimi, İngiltere'deki çocuk koruma yasalarını ihlal edebilir.


 

Gazetenin haberine göre, yasal sorunların ön plana çıkmasıyla birlikte, İngiliz yetkililer Manchester Havaalanı'nda vücut tarama makinelerinin bir yıllık test süresi boyunca, 18 yaşının altındaki çocukları tarama cihazından muaf tuttu.

The Guardian gazetesine konuşan Manchester Havaalanı sözcüsü bu bir yıllık teste gönüllü olarak 500 kişinin katıldığını ve katılımcılardan olumsuz bir geri bildirim almadıklarını açıkladı. Tarayıcıdan geçen kişilerin görüntüsü, tek bir güvenlik yetkilisi tarafından görülüyor; ancak Privacy Internatioal grubu kurucusu Simon Davies, ünlülerin ya da vücudu problemli olan kişilerin yetkiler tarafından görülüp kötüye kullanılmasının söz konusu olabileceği gerekçesiyle endişelendiklerini bildirdi.

Havaalanındaki vücudu tarayan makineler, saklanan patlayıcıları ve diğer tehlikeli maddelerin izini sürmek için bir nevi çözüm olarak görülüyor. Ancak İngiltere'de cihazların gelişimi ile birlikte bu durum yasalar açısından sorgulanmaya başlandı ve The Gurardian gazetesine göre cihazlar çocuk koruma yasalarını ihlal edebilir.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun