Donanim 26 NİSAN 2010 / 08:33

Volkan internet üzerinden iletişimi patlattı

Uçuşlar iptal edilince havaalanlarında haberleşme imkanlarının tamamı kullanıldı.

Uçuşlar iptal edilince havaalanlarında haberleşme imkanlarının tamamı kullanıldı.


Hafta boyunca birçok ülkede uçuşların iptaline sebep olan volkanik kül bulutu, internet üzerinden yapılan sesli ve görüntülü iletişimde büyük artışa neden oldu.

İzlanda'daki yanardağın neden olduğu kül bulutu Avrupa hava sahasını etkileyip geçtiğimiz hafta boyunca uçuşların iptal edilmesine, milyonlarca kişinin havaalanlarında ve gitmiş oldukları şehirlerde mahsur kalmasına yol açınca, internet üzerinden sesli ve görüntülü iletişimde patlama yaşandı. Aileleri, yakınları ve işverenleriyle iletişime geçmeye ihtiyaç duyan kitleler, dünya çapındaki kafe, otel ve havaalanlarındaki WiFi bağlantı noktalarından faydalanarak volkanın sebep olduğu durumun tatsızlığını unutmaya çalıştı.

İnternet üzerinden görüşmeler yapmaya imkân tanıyan Skype'ın merkezinden yapılan açıklamaya göre, yazılımın kullanıcıları 5 gün içerisinde normalden 20 milyon dakika daha fazla sesli ve görüntülü görüşme yaptı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun