Donanim 30 TEMMUZ 2009 / 12:47

Video oyunlarına tektipçilik ve ırkçılık eleştirisi

Yapılan bir araştırmada çıkan sonuçlara istinaden, video oyunlarda karakterlerin genellikle tektip olduğu eleştirisinde bulunuldu.

Yapılan bir araştırmada çıkan sonuçlara istinaden, video oyunlarda karakterlerin genellikle tektip olduğu eleştirisinde bulunuldu.

Çalışmanın lideri, USC Annenberg İletişim Okulu'ndan sosyal psikolog profesör Dmitri Williams. Williams, piyasada bulunan en popüler ve bilinen 150 oyunu incelemiş. Yaptığı araştırmada karakterlerin büyük bir çoğunluğunun erkek, beyaz ve yetişkin olduğunu farketmiş.


Araştırmada çıkan sonuçlara göre, örneğin oyunlarda bulunan karakterlerin sadece %3'lük bir kısmı İspanyol kökenli. ABD'de milyonlarca Hispanik vatandaş olmasına rağmen oyunlarda ya hispanik karakterler yok ya da arka plandaki karakterler. Oyunların oyuncu seçenekleri içinde yer almıyor.


Afrika kökenli Amerikalılar var. Ama Afro-Amerikalılara daha çok spor oyunlarında ya da 50 Cent Bulletproof'ta olduğu gibi ünlü simalarla ilgili oyunlardaki karakterler olarak rastlanıyor.


Çalışma sonucunda kadın ve çocuk oynanabilir karakterlerin de oldukça az olduğu ortaya çıktı. Araştırmaya konu olan 150 oyunun sadece %10'luk bir kısmında kadın oynanabilir karakter olduğu belirtiliyor.


Williams, "Latin çocukları en çok oyun oynayan kesimlerden biri. Ama Latinler, o oyunlarda kendilerini oynayamıyor. Asyalılar ve zenciler için de bu geçerli. Kimlik sorunu yaratabilecek bir durum bu, oyun üreticileri bu konuda daha duyarlı olmalı" diyor. Williams, ticari açıdan da bunun yanlış bir tutum olduğunu savunuyor.


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun