Donanim 05 MAYIS 2010 / 05:52

Vestel 1 milyon HD set üstü kutu üretecek

Vestel ihracat rakamını 2.5 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor.

Vestel ihracat rakamını 2.5 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor.


Vestel, Almanya'nın Köln şehrinde gerçekleştirilen dijital yayıncılık fuarı Anga Cable'da Skylink'e 3 yılda 1 milyon HD set üstü kutu satmak üzere anlaşma imzaladı. Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkan Vekili ve Dış Ticaret Başkanı Turan Erdoğan, Slovakya, Çek Cumhuriyeti ve Avusturya'da 1.2 milyon üyesi bulunan Skylink'e HD kutu sağlayacaklarını söyledi. Üretimin Mayıs ayında başlanacağı bildirildi.

Ayrıca gerçekleştirilen fuarda Vestel, 3D LCD TV'sini de tanıtıyor. Almany, Fransa ve Doğu Avrupa pazarlarında etkin hale gelen Vestel'in 2010'daki ihracat hedefinin 2.5 milyar dolar olduğu belirtildi.

Vestel'in Avrupa'da üretim anlaşması yaptığı operatörler arasında LCD TV'ler için İngiltere'de Freeview, İtalya'da Mediaset, İspanya'da Abertis, İsveç'te Boxer, Norveç'de Riks TV, Fransa'da Canal+ bulunuyor. Platformlar arasında ise Yahoo Widgets, Boxee, Miniweb ve HBB TV yer alıyor.

Vestel'in, set üstü kutular için iş yaptığı operatörler ise İngiltere'de TopUpTV ve Freeview, Almanya'da Astra(HD+), Fransa'da Canal+, İspanya'da Abertis, Slovakya'da Skylink, Avusturya'da ORF, Kuzey Afrika ve Arap ülkelerinde Al Jazeera, Letonya'da Lattlecom, Türkiye'de Digitürk ve Türk Telekom IP olarak sıralanıyor. İngiltere Premier Ligi, İspanya La Liga, Fransa Ligue 1, Avusturya Bundesliga, Slovakya Corgon Liga ve Turkcell Superlig futbol maçları ülkelerinde Vestel set üstü kutularıyla seyrediliyor.

Vestel ayrıca 2010 yılının 2. yarısında set üstü kutular için İsveç ve Danimarka'da Boxer, Yunanistan'da Nova, Polonya'da N-TV, Rusya'da Orion ve Raduga, İran'da Takta ve Çek Cumhuriyeti'nde Mediavision ile anlaşma yapmayı planlıyor.