Donanim 19 EKİM 2010 / 14:23

Uzmanlar kayıp nükleer USB belleğin sırrının peşinde

İçinde nükleer tesise dair önemli bilgiler barındıran bellek bir otel odasında tek başına bulundu.

İçinde nükleer tesise dair önemli bilgiler barındıran bellek bir otel odasında tek başına bulundu.


Sellafield nükleer tesisinin operasyonel bilgilerinin detaylarını içeren şifrelenmemiş bir USB bellek, Cumbria'daki bir otel odasında servis şöförü tarafından bulundu. Bellekte personel değişimine dair bilgiler ve denetim için gelen uluslararası atom enerjisi kurumu yetkililerinin sağlık ve güvenlik konusunda yeterince bilgilendirilmediklerini ifade eden dokümanlar bulunduğu belirtildi.

Sellafield sözcüsü, bellek üzerinde operasyonlara dair kritik bir bilgi yer almamasına rağmen olayı son derece ciddi olarak ele aldıklarını açıkladı.

Sellafield'in çalışanlarına işle ilgili bilgilerin transferi için USB bellek dağıttığı, ancak dağıtılan belleklerin şifrelenmemesinin çok önemli bir hata olduğu belirtiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun