Donanim 13 EKİM 2010 / 10:18

Usta yönetmenden korsana destek

Fransız yönetmen Jean-Luc Godard, sanat eserlerinin telif hakkını korumak için uygulanan telif yasasına karşı olduğunu açıkladı.

Fransız yönetmen Jean-Luc Godard, sanat eserlerinin telif hakkını korumak için uygulanan telif yasasına karşı olduğunu açıkladı.


Fransız yönetmen Jean-Luc Godard geçtiğimiz ay içinde internetten yasal olmayan yollarla veri indirdiği için tutuklanan James Climent adlı internet kullanıcısının serbest kalması için ödenecek tazminata bin avro destek vermesiyle gündem yaratmıştı. Godard, son olarak sanat eserlerinin telif hakkını korumak için uygulanan telif yasasına karşı olduğunu açıkladı.

Climent'in davasının Avrupa'da kültür ve sanat eserlerinin paylaşımına yeni bir boyut kazandırabileceğini söyleyen Godard, Fransa'nın sol tandanslı gazetelerinden biri olan Libération gazetesinde Climent hakkında bir haber okuduktan sonra ona yardım etmeye karar vermiş. Marksist yönetmen, yaptığı sembolik yardımın diğerlerinin desteği için ilk adım olacağını düşünmüş.

Fransa'da Hadopi adlı bir internette hakların korunması yasası bulunuyor. Bu yasa nedeniyle pek çok kullanıcı ağır cezalar ödemek durumunda kalıyor. İhlal durumunda internet mahrumiyeti, kara listeye alınma gibi cezaları olan yasa, telif ihlali durumunda ihlal şiddetine göre 2 yıla kadar hapis cezası ya da 300 bin avroya kadar para cezası getirebiliyor.

Hadopi'ye karşı olduğunu söyleyen Godard, entelektüel ürünlerin paylaşılmasından yana olduğunu açıkla dile getiriyor.

Fransız Yeni Dalga akımının efsanevi üyelerinden birisi olan Godard, özellikle ‘Serseri Aşıklar' filmiyle tanınıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun