Donanim 10 ARALIK 2010 / 11:31

USB çıkarılacak! Çıkar!

Wikileaks'ten sonra ABD yeni belge sızıntılarını önlemek için her yolu deniyor

Wikileaks'ten sonra ABD yeni belge sızıntılarını önlemek için her yolu deniyor


 

WikiLeaks'ten sonra yeni belge sızıntılarını önlemek isteyen ABD ordusu, devlet internet ağı SIPRNET'e bağlı bilgisayarlara her hangi bir kayıt gereci takılmasına ağır cezalar getirme kararı aldı.

WikiLeaks'in yayınlamaya başladığı yüzbinlerce gizli belge, iddiaya göre, istihbaratçı binbaşı Bradley Manning'in bu ağa bağlı bir bilgisayardan kaydedilebilir CD yoluyla kopyalanıp dışarıya taşınmıştı. Manning, hazırladığı CD'leri Lady Gaga albümünün kutusuna koyarak taşımıştı.

Yüzbinlerce diplomatik belgenin sızdırılmasından sonra siber-güvenlik önlemlerinin artırıldığı ABD'de ordu, devlet kurumları arasındaki kapalı internet ağı SIPRNET'e bağlı bilgisayarlara her hangi bir taşınabilir belleğin veya kaydedilebilir CD/DVD'nin takılmasını yasakladı. Wired dergisinin haberine göre, SIPRNET'e bağlı ordu bilgisayarlarına hangi nedenle olursa olsun bir kayıt gereci takan kişilerin gözaltına alınıp askeri mahkemede yargılanacağını ifade edilliyor.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun