Donanim 24 ŞUBAT 2011 / 12:54

Ünlü satranç oyunları birer müzik eseri olsaydı nasıl olurdu?

Ünlü satranç oyunları müzik olsa nasıl olurdu?

Blog yazarı Jonathan W. Stokes, aklına gelen ilginç bir fikri uygulamaya koyarak dünyaca ünlü satranç oyunlarının nasıl bir müziğe karşılık geleceğinin denemesini yapmış. Sonuçlar hayli ilginç.

Stokes, bu amaçla önce satranç tahtasını oluşturan kareleri piyano üzerindeki notalarla eşleştirmiş (G-5, A-3 gibi). Daha sonra da bu kareye gelen satranç taşının güç karşılığını nota uzunluğuyla ilişkilendirmiş (piyon 1, at 3, fil 3, kale 5, vezir 9 vb). Sonra da oyunların haritalarını almış ve bu değerlere uygun olarak gidişatı piyanosuyla seslendirmiş.Sonuç? Beklemediğiniz kadar değişik ve eğlenceli. Hatta işin ucunda gerçek melodiler olduğunu söylemek bile mümkün. Çıkan çoğu parçayı bir yerinden tutup biraz gidişiyle oynayarak kulağı yormayan bir besteye kolayca dönüştürebilirsiniz.Ortaya çıkan eserleri dinlemek için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun