Donanim 22 MART 2010 / 13:25

Üniversite-sanayi işbirliğine tam destek

Sanayi ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik yüksek lisans ve doktora tezleri için destek alabilirsiniz.

Sanayi ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik yüksek lisans ve doktora tezleri için destek alabilirsiniz.


Şirketiniz bünyesinde yeni ürün ve hizmetlerin geliştirilmesi için yüksek lisans ve doktora tezlerinin sonuçlandırılması konusunda destek arıyorsanız, San-Tez programına başvurabileceğinizi biliyor musunuz?

San-Tez programı, üniversite-sanayi işbirliğinin kurumsallaştırılması, ülkemize katma değer yaratacak ve uluslararası pazarlardaki rekabet gücünün artırılmasına katkı sağlayacak yeni ürün ve üretim yöntemlerinin geliştirilmesi, mevcut üründe ve üretim yönteminde yenilik yapılması amacıyla sanayinin ihtiyaçları doğrultusunda belirlenecek yüksek lisans ve/veya doktora tez çalışmalarının desteklenmesi, izlenmesi, sonuçlandırılması ve sonuçların değerlendirilmesi amacıyla düzenlenmiştir.

Bu programdan yararlanacak projelerin taşıması gereken özellikler şunlardır:

San-Tez programı kapsamında başvurusu yapılacak çalışmanın, temel ve uygulamalı araştırma aşamasını tamamlamış, deneysel araştırma aşamasına gelmiş projelere yönelik olmasına dikkat edilmelidir. San-Tez programı kapsamında yapılacak değerlendirmeler Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu (BTYK) tarafından belirlenen öncelikli araştırma alanlarına yönelik projeler olmalıdır. San-Tez programı kapsamında, üretime yönelik yatırım projeleri, pilot üretim tesisi veya merkezi laboratuar kurulmasına yönelik olmamasına dikkat edilmelidir. Proje bütçesi, proje kapsamında alınması öngörülen makine-donanım toplam tutarı, toplam proje bedelinin yüzde 65'ini geçmeyecek şekilde planlanmalıdır.

Desteklenen proje harcamaları şunlardır:

Makine - donanım giderleri, Sarf malzemesi alım giderleri, Personel giderleri, Seyahat giderleri, Hizmet alımı.

Destekleme oranı yüzde 75'tir. Destek türü geri ödemesiz (hibe) şeklindedir.

Proje bütçesi limiti uygulanmamakta, proje süresi en fazla 36 ayla sınırlandırılmaktadır.

Bu programa sektör ve büyüklüğüne bakılmaksızın şirket düzeyinde katma değer yaratan, ülkemizde yerleşik işletmeler ve üniversitelerin işbirliğiyle hazırlanan projeler adına öğretim görevlileri veya kuruluş yetkilileri başvurabilir.

Program hakkında detaylı bilgiyi http://www.fp7.org.tr adresinden alabilirsiniz.

San-Tez konusunda Etkin Proje uzmanlığına başvurmak için Ar-Ge değerlendirme formumuzu doldurabilirsiniz. Forma ulaşmak için lütfen tıklayınız.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun