Donanim 20 OCAK 2009 / 16:49

Ülkemdeki iletişim sorunsalı!

Küresel kriz geldi, teğet geçti tartışmalarının devam ettiği ülkemde krizin gerçekten vurduğu alanlardan biri de iletişim oldu.

Küresel kriz geldi, teğet geçti tartışmalarının devam ettiği ülkemde krizin gerçekten vurduğu alanlardan biri de iletişim oldu.

İçinde bulunduğumuz 2009 yılı gerçekten kötü başladı. Kriz söylentileri, geldi geçti, bizim ekonomimiz güçlü bize bir şey olmaz gibi siyasi söylemleri bir yana bırakalım rakamlara bir göz atalım. Bursa’da sadece geçtiğimiz hafta 77 bin kişi kapatılan fabrikalar yüzünden işsiz kaldı. Bu 77 bin kişinin ortalama 4 kişilik bir aileye bakmak zorunda olduğunu varsayarsak 250 binden fazla insanın geçim tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını söylemek mümkün.Peki şirketler işçi çıkarırken hangi kriterleri göz önüne alıyorlar. Benim gözlemlerime göre bazı şirketler eleman kıyımına en alttan başlarken, bazı şirketler de bordroları önüne alıp belirli bir sınırın üzerinde maaş alan orta düzey yöneticileri işten çıkartıyor.Ancak tüm sektörlerde bu işten en çok zararı gören tek bölüm kurumsal iletişim bölümleri. Sadece bizim sektörümüzde kurumsal iletişim bölümlerini kapatıp çalışanlarına çıkışını veren “benim bildiğim” tam on altı şirket var. Benim bildiğim diyorum, eminim ki sessiz sedasız bu işlemi yapan birçok şirket de olmuştur.Peki neden laf kurumsallaşmaya geldiğinde mangalda kül bırakmayan koca koca şirketlerin yöneticileri kurumsallaşmanın en önemli adımlarından biri olan “İletişim”i yok sayıyorlar. Hemen söyleyelim. Çünkü Türkiye’de kimse kurumsallaşma nedir bilmiyor, krizi fırsata çevirmekten bahsedenler bunun için konuşmayı bilen insanlardan alacakları desteği “aman o kadarını ben de söylerim”e indirgeyebiliyorlar. Eh işi bu kadar ucuz gören bir yöneticinin, “iletişim bilimine bakışı olsa ne olur olmasa ne olur” da benim görüşüm. Tabii ki anlayana!