Donanim 15 NİSAN 2010 / 11:41

Üç boyutun üç günahı

Üç boyut teknolojisine ilgi giderek artarken bu yeniliğin dezavantajlarını sıralamak boynumuzun borcu oldu.

Üç boyut teknolojisine ilgi giderek artarken bu yeniliğin dezavantajlarını sıralamak boynumuzun borcu oldu.


Üç boyut teknolojisinin eğlence alışkanlıklarımızı değiştireceği çok açık. Peki bu teknolojiyi hayatımıza sokmak sandığımız kadar kolay olacak mı? Üç boyutlu yeniliklere sahip olmak için elinizi cebinize sokmadan önce düşünmeniz gereken birkaç nokta var.

Öncelikle, üç boyutlu eğlencenin masraflı olacağı zaten belliydi. Örneğin üç boyutlu bir ev eğlence sistemine sahip olmak için ödemeniz gereken tutar 3 bin dolarla başlayıp 7 bin dolar civarına kadar varabiliyor. Sadece bununla kalmıyor. Bir de bu yeniliği ağız tadıyla ailece yaşamak için ek üç boyutlu gözlüklere sahip olmak gerek. Bunun için de birkaç yüz dolar ödemeniz gerekiyor. Son olarak gerçek bir üç boyut deneyimi yaşamak istiyorsanız klasik DVD oynatıcınızı maziye gömerek yeni bir üç boyut destekli Blu-ray oynatıcı edinmeniz lazım.

Gelelim gözlük problemine. Öncelikle bu takıldığında komik görünen gözlükler fazlasıyla masraflı. Çünkü üç boyutlu bir şey izleyen herkesin bu gözlükleri takması gerekiyor. Polarize ve ekrandaki görüntülerle senkronize bir şekilde kızılötesi kullanan aktif gözlükler olmak üzere iki çeşidi olan bu gözlüklerin arasındaki farkı bilerek almak gerekiyor. Ayrıca bu gözlükle bir şeyler yiyip içmek de bir o kadar zor. Gözlüklerin gelişimi üzerinde hala çalışmaların devam ettiğini hatırlatırken, uzun süreli kullanımda gözlüklerin yarattığı baş ağrısını es geçmeyelim.

Evinize üç boyutlu bir sistem kurmak istiyorsanız bütün bir sistemi tekrar elden geçirmek hayli can sıkabilir. Çünkü böylesine yepyeni bir sistemi oluşturmak detaylı bir inceleme gerektiriyor. Üç boyut teknolojisine geçiş sürecinde iyi karar vermeniz gerekiyor. Teknolojinin çok yeni olması itibariyle donanım seçimi hayli zor. Ayrıca üç boyutlu gözlüklerin görme sorunu olan kişilere daha fazla zarar verebileceği konusu da var. Sadece ekrana odaklanmanız gereken bu teknolojiyle, etrafta neler olup bittiğini takip etmek de zor.

Göz yorgunluğu, baş ağrısı, gözlükler, yeni donanımlar derken üç boyut teknolojisi umalım ki sinirlerimizi yıpratmasın.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun