Donanim 15 EYLÜL 2010 / 12:05

Twitter yeni yüzü ile karşımızda

Arayüzü yenilenen sitenin bu girişimi ile daha fazla kullanıcı hedefleniyor.

Arayüzü yenilenen sitenin bu girişimi ile daha fazla kullanıcı hedefleniyor.


Twitter, dört yıl içinde ilk büyük yeniliğine imza attı. Kullanıcılar, web arayüzü yenilenen sitenin yeni görümüyle birkaç hafta içinde tanışacak.

Basit tasarımı ile bilinen Twitter’da göze çarpan en büyük yenilik ekran ikiye ayrılmış olması. Böylece yazar hakkında daha fazla bilginin; fotoğraf ve video gibi daha fazla içeriğin yer alacağı bir yapı düşünülmüş. İkiye ayrılmış arayüzün sol tarafında kullanıcının mesajları yer alırken, sağ tarafta Twitter fotoğrafları, YouTube ve Ustream gibi sitelere yönlendiren linklerle birlikte videolar olacak. Yeni arayüzde ayrıca kullanıcının önceki yorumlarına ulaşmak mümkün olacak ve takip edecek yeni insanlar bulmak daha da kolaylaşacak.

Bunların yanı sıra eskisinden biraz daha karmaşık ve dinamik bir yapıya bürünen yeni arayüzü kabullenmek istemeyenler Twitter.com’un eski tasarımına geri dönebilecek.

Twitter’ın bu yeni arayüzü için 16 içerik üreticisi ile anlaşma yaptığı biliniyor. Bu şirketler; DailyBooth, DeviantART, Etsy, Flickr, Justin.TV, Kickstarter, Kiva, Photozou, Plixi, Twitgoo, TwitPic, TwitVid, USTREAM, Vimeo, yfrog ve YouTube olarak sıralanıyor.

Bu değişimlerle biraz Facebook’a benzeyen Twitter’ın yeni tasarımıyla ilgili Twitter CEO’su Evan Williams, “Yeni Twitter, eskisinden daha hızlı, daha kolay bir kullanım sunacak ve daha kapsayıcı olacak. Kullanıcıların rahatlıkla benimseyeceği bu arayüzle birlikte siteye daha fazla kullanıcı bekliyoruz” açıklamasını yaptı.