Donanim 13 ARALIK 2010 / 13:32

Twitter 'ötekilerin' sesi oluyor

ABD'de Latin ve Afrika kökenlilerin Twitter’ı kullanma oranı nispeten iki kat daha fazla.

ABD'de Latin ve Afrika kökenlilerin Twitter’ı kullanma oranı nispeten iki kat daha fazla.


The Pew Research Center’ın ABD’de yaptığı yeni bir araştırma Twitter’ın etnik kimliklere yansımasını masaya yatırdı. Yetişkin internet kullanıcılarının dahil edildiği ankette mikro blog sitesinin azınlıklardan daha fazla ilgi gördüğü tespit edildi.

Araştırma sonuçlarına göre ABD’de her zaman öteki olarak görülen Latin kökenli ve siyahilerin Twitter’ı kullanma oranı beyazlara göre iki kat daha fazla. Latin kökenli internet kullanıcılarının yüzde 13'ü, Afrika kökenli kullanıcılarınsa yüzde 18'i Twitter'ı aktif bi şekilde kullanıyor. Latin ve Afrika kökenlilerde genç nüfusun ve mobil teknolojilere yatkınlığın artmasıyla bu gruplara mensup kişiler Twitter’ı daha çok ziyaret ediyor.

Bu grupların beyazlara göre daha mobil bir yaşam tarzı sürdüğünü ifade eden araştırmacılar, Twitter’ın özellikle şehirlerde yaşayan insanlarca kolaylıkla benimsendiğini ifade ediyor.

Twitter obsesyonu

Araştırmacılar ayrıca aktif Twitter kullanıcılarından yüzde 25’nin günde defalarca hesaplarını kontrol ettiğini ve yüzde 2’sinin de Twitter bağımlısı olduğunu ortaya koydu.

Sonuçlara göre sosyal ağlar giderek Amerikalıların günlük olağan alışkanlıklarının yerini alıyor. Sosyal ağ teknolojisi de bu ilgi karşında hızla gelişmeye devam ediyor.