Donanim 18 MART 2010 / 09:38

Twitter düşüşte

Yapılan araştırmaya göre, ortalama bir Twitter kullanıcısı eskisi gibi pek aktif değil.

Yapılan araştırmaya göre, ortalama bir Twitter kullanıcısı eskisi gibi pek aktif değil.


Güvenlik şirketi Barracuda Labs'in yaptığı yeni araştırma, Twitter kullanıcıları hakkında ilginç tespitlere yer veriyor. Twitter, bir sene öncesine oranla kullanıcıları tarafından pek ilgi görmüyor.

19 milyon Twitter kullanıcısının hesaplarını inceleyen araştırma, kullanıcıların Twitter'ı ne sıklıkta kullandığına odaklandı. Sonuçlara göre, aktif ya da "asıl" Twitter kullanıcısı en azından 10 takipçiye sahip ya da 10 kişiyi takip ediyor. Bunun dışında ise kullanıcının aktif olmasını belirleyen şey en azından 10 Twitter iletisi bırakması olarak değerlendiriliyor. Yani bu çıkarıma göre, şimdilerde Twitter kullanıcılarının sadece yüzde 21'i aktif kullanıcı konumunda.

Raporun tahminlerine göre, 2009'un Aralık ayından önce Twitter kullanıcılarının yüzde 26'sı 10 ya da daha fazla takipçiye sahipken, yüzde 40'ı 10 kişiden daha fazlasını takip etmiş. Şimdilerde ise Twitter kullanıcılarının yüzde 51'inin takip ettiği kişi sayısı beşten daha az. Ayrıca 2009 Haziran ayında kullanıcıların yüzde 80'i yaklaşık 10 takipçiye sahipken, bu oran Aralık ayıyla yüzde 74'e düşmüş.

Araştırmaya göre, kullanıcıların neredeyse dörtte birinin Twitter iletisi bırakması, Twitter'ın aktif anlamda kullanılmadığı anlamına geliyor.

Barracuda Labs, Twitter'ın kullanım oranına bağlı olarak zamanla nasıl gelişme gösterdiğini de analiz etti. 2009 yılının ilk zamanlarında Twitter altın günlerini yaşarken, son zamanlarda siteye gösterilen ilgi büyük ölçüde azaldı. Ünlü isimlerin kullanımı ile birden popülerlik yakalayan Twitter eski cazibesini yitirdi gibi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun