Donanim 09 NİSAN 2009 / 10:47

Twitter'da örgütlenip darbeye kalkıştılar

Moldova'da komünistlerin sandıktan zaferle çıkması üzerine Batı yanlıları Twitter ve Facebook vasıtasıyla örgütlenip darbeye kalkıştılar.

Moldova'da komünistlerin sandıktan zaferle çıkması üzerine Batı yanlıları Twitter ve Facebook vasıtasıyla örgütlenip darbeye kalkıştılar.


Doğu Avrupa'nın küçük ülkesi Moldova'da komünistlerin zaferle çıktığı seçimin ardından Batı yanlısı muhalif gençler, Gürcistan ve Ukrayna'daki gibi bir halk darbesine kalkışırken, kriz Romanya'yla diplomatik gerilime yol açtı.


Siyasi parti desteği olmadan Twitter, Facebook ve SMS gibi iletişim araçlarıyla örgütlenen muhalifleri, önceki gün işgal ettikleri başkanlık ve parlamento binalarından polis atarken isyanı kışkırtmakla suçlanan eski sömürge gücü Romanya'nın Kişinev Büyükelçisi Filip Teodorescu sınır dışı edildi.


Devlet Başkanı Vladimir Voronin, Romanya ve AB bayraklarıyla dün yine meydana inen muhalifleri darbe girişimiyle suçlayıp "Sabrımızın sınırı var. Bir avuç sarhoş faşistin çıkardığı kargaşaya göz yumamayız. Romanya bayrağı devlet binalarında sallanıyorsa bu, darbe istendiğini gösteriyor" dedi. Voronin isyana karşı Batı'dan da yardım istedi.


Kamu binalarında mobilyaları yakıp bilgisayar ve televizyonları talan eden göstericilerden 193'ü tutuklandı. Bunların sekizi 18 yaşın altında. Çatışmalarda 270 kişi yaralandı. Parlamentodaki yangında yaralanan bir kız da öldü.


Sanal dünyada 'Ben bir Komünist karşıtıyım' adıyla bir sivil komite kuran muhalifler, sandığa hile karıştırıldı gerekçesiyle oyların yeniden sayımını istedi. Son seçimle parlamentoda Voronin'in halefini belirleme şansını yakalayan Komünistler, 'Avrupalı Moldova' inşa sözü verirken, Rusya ile de dostça ilişkilere sahip. Rusya, geçen yaz Abhazya ve Güney Osetya'yı tanırken Moldova'nın güneydoğusunda Ukrayna sınırında uzanan ayrılıkçı Transdinyester'in bağımsızlığını tanımamıştı.


4.3 milyon nüfusa sahip Moldova, 19'uncu yüzyıldan itibaren önce Rus, sonra Rumen kontrolüne geçmiş, 1918'de Sovyetler bünyesine girip SSCB'nin dağılmasıyla bağımsızlığına kavuşmuştu.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun