Donanim 05 ARALIK 2011 / 15:24

TV programında "seç, beğen, al" dönemi başlıyor

TV programında "seç, beğen, al" dönemi başlıyor

Bir iPad uygulaması, televizyon izlerken alışveriş imkanını kullanıcılarına sunuyor. Televizyondaki alışveriş kanallarından farklı olarak, Watch with eBay, ile kullanıcıların da izledikleri programla bağlantılı ürünler satın alma imkanı veriyor.eBay Mobil Bölümü Başkan Yardımcısı Steve Yankovich, fikrin temelini ‘TV izlemenin yeni bir formunu sunmak, bu yapıda alışveriş yapabilmek ve başka bir yerde keşfedilmemiş ilginç ürünleri keşfetmek’ olarak özetliyor. Reuters’in haberine göre, network sağlayıcıya ve kanala giriş yapıldıktan sonra, televizyon programı, aktörler, konuklar veya bir spor karşılaşmasındaki takımlarla bağlantılı ürünler de uygulamada yerini alıyor. Bir spor karşılaşması izlerken normalde bir alışveriş moduna girilmediğine dikkat çeken Yankovich, “Bunun sebebi bunların size doğru bir yöntemle sunulmuyor olması” diyor.

Öte yandan, Yahoo/Nielsen tarafından yapılan bir araştırmaya göre, akıllı telefon ve tablet kullanıcılarının yüzde 86’sı bu cihazları TV izlerken de kullanıyor ve yüzde 25’lik bir bölüm de programla ilgili bağlantılı bilgi arıyor. Yankovich, “İnsanlar, TV izlemeye eşlik edercesine cihazlarını kullanıyor” yorumunu yapıyor.

Bir TV programında belli bir görüntüdeki bir eşyayı satın almak henüz mümkün değil, ama bu durumun da değişmesi an meselesi. Yankovich, içerik sağlayıcıların görüntüdeki eşyalarda tag’leme yapmaya başladığını belirterek, böylece ilerleyen dönemde görüntüdeki eşyayı satın almanın da mümkün olacağına dikkat çekiyor. Yankovich şöyle devam ediyor:

“Bu görüntü somut bir ürüne indirgenecek. Bu, görüntüdeki her kişinin kıyafetinin marka ismi de olabilir, kıyafetin güncel stok kodu da yer alabilecek. Bu olduğu zaman, uygulama da şovun söz konusu sahnesindeki eşyayı göstermek için programla senkronizasyon yapabilecek. Uygulamayla ilgili planlar arasında, kullanıcının alışveriş alışkanlıkları ile bağlantılı öneriler sunmak da var. Sizin kişisel alışverişçiniz olacağız, yani sizin uğraşmanıza gerek kalmayacak. Sadece oturun, TV izleyin ve aplikasyonda biz de sizin ilginizi çekecek ürünleri göstereceğiz."
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun