Donanim 04 OCAK 2011 / 12:25

TV mi PC’den, PC mi TV’den çıkar?

Sorunun cevabını bulabilecek misiniz bakalım?

Sorunun cevabını bulabilecek misiniz bakalım?

Son zamanlarda TV uygulamaları diye yeni bir kavram dolaşmaya başladı. Önce Google TV ürününü gördük. Ardından Samsung gibi TV üreticileri uygulama marketi destekli ürünlerini piyasaya süremeye başladı.

Anlaşılan önümüzdeki dönemlerde aynen cep telefonlarında yaşadığımız uygulama indirme çılgınlığını TV'lere taşıyacağız gibi görünüyor. Ancak burada cep telefonu ile TV arasındaki önemli farkları anlamak ve ona göre uygulamaları konumlandırmak gerekiyor.

Öncelikle mevcut TV kullanımına bakarsak, PC veya cep telefonlarına göre TV'ler daha basit kullanımlı, ailecek izlenilen, genelde tek taraflı olan bir kullanım sunuyor. Cep telefonları ve PC'ler ise daha bireysel, daha interaktif. Bu aşamada, uzun yıllardır TV'yi sadece seyretmek için kullanan bir kitle var ve onlara dokunmak, ilgilerini çekmek gerekiyor. Bunun ne kadar zor olduğunu yıllar önce Digiturk'te interaktif kanalları geliştirirken yaşamıştık.

Ancak diğer yandan internet ve cep telefonlarıyla doğup büyüyen bir nesil de var ve onlara göre televizyon çok sıkıcı. Çünkü karşısına oturup sadece izliyorsunuz. Herhangi bir şekilde sosyalleşme, müdahale etme şansı tanımıyor size. Bu nesil mesaj atmaya, okuduğu haberlere yorum yazmaya, beğendiği müziği, videoyu arkadaşlarıyla paylaşmaya, beğenmediği içeriği eleştirmeye o kadar alışmış ki, aynı şeyi artık TV'den de bekliyorlar.

Dolayısıyla tüm bu verileri toparlarsak aslında şu sonuca ulaşıyoruz:

- TV'ler için artık uygulamalar geliştirmenin ve bu uygulamalar aracılığıyla servisler vermenin vakti çoktan geldi. - Geliştirilecek uygulamalar TV mantığına uygun, basit, hızlı, uzaktan seyretmeye yatkın, kumandayla kolayca çalışabilecek, sosyalleşmeye imkan tanıyacak uygulamalar olmalı.- Bu uygulamaları geliştirirken TV'nin bir cep telefonu veya PC olmadığını anlayıp, TV'yi PC'ye çevirmeyen daha yalın uygulamalara yönelmek gerekiyor.

Şu anda ben de dahil birçok kişi TV seyrederken aynı zamanda elinde bir dizüstü, tablet veya cep telefonuyla mesajlaşıyor, haberlere göz atıyor, Facebook'a bakıyor, bilet alıyor, yemek sipariş veriyor, seyrettiği maç hakkında forumlara yorum yazıyor...

Bir sonraki yazımda daha detay uygulama örneklerini sayacağım. Ancak burada en önemli şey TV ile eş zamanlı uygulamaların kullanılması. Bunun için ise içerik sağlayıcılar, yani kanallarla ortaklaşa bir çaba gerekiyor. Örneğin TV'de bir maç seyrederken eş zamanlı olarak maç istatistikleri, maçı izleyenlerin yorumlarını görmek ve yorum yazmak, bahis oynamak harika olur.

Kanal yayın akışları daha etkileşimli hale getirilebilir. Guide uygulamasıyla seyredilen kanalın detaylı yayın akışı, programların detay bilgileri gerçek zamanlı alınıp ekranda gösterilebilir. Hatta başlayacak bir programı facebook, twitter gibi kanallardan paylaşabilir olmak gayet keyifli olur.

Aslında bunlar ve benzeri birçok uygulama yavaş yavaş TV'lerde yerlerini almaya başladı. Bir sonraki yazımda biraz bunları inceleyip, biraz da beklentilerimi sizinle paylaşacağım.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun