Donanim 18 KASIM 2009 / 14:48

Türkiye virüsten en çok etkilenen ikinci ülke

1.2 milyar Windows kullanıcısının geri bildirimleriyle mevcut güvenlik risklerini sınıflandıran ve gerekli güvenlik teknolojilerini geliştiren Microsoft, geçtiğimiz ay bu araştırmanın yedinci cildini (Security Intelligence Report v7) yayınladı.

1.2 milyar Windows kullanıcısının geri bildirimleriyle mevcut güvenlik risklerini sınıflandıran ve gerekli güvenlik teknolojilerini geliştiren Microsoft, geçtiğimiz ay bu araştırmanın yedinci cildini (Security Intelligence Report v7) yayınladı.


Microsoft'un 7. Güvenlik Araştırması Raporu, güvenlik konusunda zayıf koruma sağlayan yazılımlara dikkat çekerken, solucan ve virüs sayısındaki artışa karşı kullanıcıları uyarıyor.

Türkiye'de de saldırıdan etkilenen bilgisayarların oranı hızla artıyor. Microsoft Kötü Amaçlı Yazılım Temizleme Aracı (MSRT) ile aylık bazda yapılan 1 milyon taramaya göre yapılan sıralamada Türkiye, 32,3 oranıyla virüs bulaşmasından en çok etkilenen ülke olarak ikinci sırada yer alıyor. 1 milyon taramada virüs bulaşması oranında dünya ortalaması her 1000 makinada 8,7 iken, Türkiye'de bu rakam geçen sene 20'den 32'ye çıkmış durumda. Kötü performansta Türkiye'den sonra 25,4 oranı ile Brezilya ve 21,6 oranı ile İspanya geliyor.

Türkiye'de diğer ülkelerden farklı olarak en etkili 10 güvenlik tehdidinin tamamının kimlik bilgileri çalmaya ve şifre hırsızlığına yönelik kötü amaçlı yazılımlar olması dikkati çekiyor. Bunun yanında bu tehditlerden bazı virüslerin ise dünyada diğer ülkelerde rastlanmaması Türkiye'deki güvenlik durumunun farklılığını yansıtıyor.

2008 yılında siber suçların dünya genelindeki maliyeti 1 trilyon doları aşarken, kişilerin bilgilerini çalma amaçlı kurulan siteler geçen yılın aralık ayında 31.173 gibi rekor bir sayıya erişti. Amerika'da 1 milyondan fazla kişi geçen yıl online kimlik hırsızlığı girişimlerinden zarar gördü. 2007 yılında İngiliz firmalarının % 55'i ciddi veri kayıplarına maruz kalırken, son iki yılda bu firmaların % 49'u en az iki kez kötü niyetli girişimle karşılaştıklarını açıkladı.

 

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun