Donanim 01 TEMMUZ 2010 / 07:56

Türkiye'nin ilk coğrafi parkı açılıyor

Kızılcahamam-Çamlıdere Jeopark ve Jeoturizm Projesi için geri sayım başladı.

Kızılcahamam-Çamlıdere Jeopark ve Jeoturizm Projesi için geri sayım başladı.


23 milyon yıl öncesinden bugüne kadar gelen jeolojik oluşumların yer aldığı 23 istasyondan oluşacak 'Kızılcahamam-Çamlıdere Jeopark ve Jeoturizm Projesi'nin 5 istasyonu Büyük Önder Atatürk'ün Kızılcahamam'a gelişinin yıl dönümü olan 16 Temmuz 2010'da Kızılcahamam Festivali etkinlikleri çerçevesinde açılacak.

Böylece Kızılcahamam, dünya üzerinde şu ana kadar sadece Çin'de Pekin, Malezya'da Langkawi, Almanya'da Osnabrück, İngiltere'de Belfast ve Fransa'da Saint Benoit'da bulunan coğrafi parklar arasına Türkiye'nin adını yazdırmaya hazırlanıyor.

İlk hedef olarak 5 jenosit alanının açılması beklenen projede yer alan her istasyon yaklaşık olarak 2 kilometrekarelik alanı kapsıyor. Ülkemize turizm açısından oldukça ciddi bir katkıda bulunması beklenen projenin 1 milyon dolara mal olacağı tahmin ediliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun