Donanim 22 ARALIK 2008 / 11:39

Turkiye.gov.tr: Hazır mıyız?

18 Aralık’ta Türkiye’nin e-kapısı www.turkiye.gov.tr açıldı. Sitenin neye benzediğini gördük.

18 Aralık’ta Türkiye’nin e-kapısı www.turkiye.gov.tr açıldı. Sitenin neye benzediğini gördük.

Açılacağının duyurulduğu saatten bir saat sonra erişebilmeme rağmen moralimi bozmadım; aynı gün içerisinde açılabildiğine bile memnun olmam gerektiğini düşündüm. Bilişim dünyasını ve teknolojileri, bilişim projelerini yakından takip eden biri olarak bu proje gerçekten Türkiye için bir dönüm noktası. Devlet vatandaşa inecek, hizmetlerini vatandaşın ayağına götürecek, vatandaşlarımızın çoğu belki de bu kapı sayesinde ilk kez bilgisayar ve intenet ile tanışacak. Toplum dijitalleşmeye doğru yol alacak. Bilişim sektörü için ise bu proje bir prestij projesi adeta. Teknolojinin insanların yararına kullanıldığını somut olarak gösterebilecek, turkiye.gov.tr projesi dolaylı olarak bilgisayarlaşmayı artıracak, internet kullanımını körükleyecek.


Bunların hepsi iyi, güzel. Bir de vatandaş olarak yaklaşamak gerekirse sorulacak öyle çok soru, söylenecek o denli söz var ki. Ben bir vatandaş olarak daha site açılmadan çok çok önce bundan haberdar olmak isterdim; bir gece önce www.turkiye.gov.tr nin açılacağını billboardlardan öğrenmek istemezdim. Kendimi fikren hazırlamak ve olası beklentilerimi somutlaştırmak isterdim. Ayrıca bir vatandaş olarak içinde yaşadığım toplumun yüzde kaçının turkiye’gov.tr’nin ne anlama geldiğini bilip bilmediğini öğrenmek isterdim.


Bu projeyi hayata geçirmeden önce ilgili kuruluşun proje hakkında bir kamuoyu araştırması yapıp yapmadığını merak ediyorum. Yani vatandaşlarımızın yüzde kaçı internet kullanıyor, bilişime nasıl yatırım yapmışlar? Bu insanlar turkiye.gov.tr yi biliyor ve istiyor mu?


Bir vatandaş olarak merak ettiğim diğer konular, şifreler neden doğrudan internetten alınmıyor? Güvenlik nedeniyle ise sitenin nasıl bir güvenlik yapısı var ve kişisel verilerim bu sitede nasıl güvenli olacak?


Buraya henüz bir şifre almak için başvurmadım çünkü bana şifre almak için uğraşmam gerektiği hissini verdi. Çoğu kişi eminim bu hisle hareket edecektir. Sitedeki uygulamaların yansımaları şu anda görünen o ki, tek tek kurumların kendi web sitelerinde bugüne kadar sundukları hizmetleri içeriyor. Turkiye.gov.tr ile birlikte 22 kamu kurumunun elektronik hizmetleri bir sitede toplanmış görünüyor. Yakın bir gelecekte vatandaşların, çapraz sorgulamalar yaptıklarında tutarlı ve doğru bilgilere ulaşmaları, bilgi bütünlüğü sağlamış bir sitede dolaştıkları hissi almaları çok önemli. Şu bir gerçek ki, sitenin başarısının yüzde 100 kriteri, vatandaşın kullanmasıyla ölçülecek. O yüzden yapımcıların ne yapıp edip vatandaşı bilgilendirmeleri, doğru hizmet vermeleri, kullanımı artırmaları gerekiyor. Yasal düzenlemelerin tamamlanması da, sitenin kullanılırlığını artıracak kritik bir etken.


Gazetelerin okur yorumu köşelerinde de çok ilginç mesajlar var:


- PTT merkezlerinin hepsi henüz bu uygulamayı bilmiyor/uygulamaya başlamamış


- Siteye erişilemiyor, sunucu sistemler arızalı


- E-devlet’te vergi borcunuz varsa ‘öde öyle gel’ diyecekler. Zaten devlet kurumlarında otomasyon var, gidiyorsun ‘sistem yok, yarın gel’ diyolar


- Genelde tüm uygulamalarımız misafir odası gibi. Umarız başarılı olur.


 


Son bir dilek de benden...


Turkiye.gov.tr açılışının ardından, Başbakan Erdoğan Azerbaycan Rabıta ve Enformasyon Teknolojileri Bakanı Ali Abbasov birlikte hatıra fotoğrafı çektirmiş. Ne olurdu Başbakan bizim e-kapımızı da Türkiye Enformasyon Teknolojileri Bakanımız ile birlikte açsaydı!

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun