Donanim 20 AĞUSTOS 2010 / 07:08

Türkiye'de bilgisayar ve internet kullanımı giderek artıyor

“2010 yılı Hane Halkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması" sonuçları açıklandı.

“2010 yılı Hane Halkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması" sonuçları açıklandı.


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yürütülen “2010 yılı Hane Halkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması" sonuçlandı.

2010 Nisan ayı içerisinde gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre hanelerin yüzde 41,6’sı internet erişim imkânına sahip. 2009 yılının aynı ayında ise bu oran yüzde 30 olarak belirlenmişti.

Araştırmada, internete erişim imkânı olmayan hanelerin yüzde 26,3’ü internet kullanımına gerek duymadıklarını belirtirken, hanelerde kullanılan en yaygın internet bağlantı türü yüzde 73,3 ile ADSL oldu.

Bilgisayar ve internet kullanımı artıyor

Sonuçlara göre 16-74 yaş grubundaki bireylerde bilgisayar ve internet kullanım oranları erkeklerde yüzde 53,4 iken, kadınlarda yüzde 33,2 oranında. Bu oranlar önceki yılın aynı dönemine kıyasla bu yıl yüzde 2-3 civarında artış göstermiş.

Sonuçlar, Ocak-Mart ayları içinde bireylerin bilgisayar kullanan bireylerin yüzde 60,8’i bilgisayarı, internet kullanan bireylerin yüzde 59,3’ü ise interneti hemen hemen her gün kullandığını gösteriyor.

Bilgisayar ve internet kullanımında ev ilk sırada

Bilgisayar ve internet kullanım oranlarının en yüksek olduğu yaş grubu 16-24 yaş arası olarak belirlenirken, bilgisayar kullanılan yerler; yüzde 70 ile ev, yüzde 31,3 ile işyeri, yüzde 17,5 ile internet kafe olarak göze çarpıyor. İnternet kullanılan yerler ise; yüzde 62,8 ile ev, yüzde 31,6 ile işyeri, yüzde 20 ile internet kafe olarak sıralanıyor.

Ayrıca eğitim durumuna göre en yüksek bilgisayar ve internet kullanım oranı yüksekokul, fakülte ve lisansüstü mezunlarında görülüyor.

İnternet en çok e-posta için kullanılıyor

Son üç ay içerisinde internet kullanan bireylerin yüzde 72,8’i e-posta göndermek ya da almak, yüzde 64,2’i sohbet odalarına, haber gruplarına veya çevrimiçi tartışma forumlarına mesaj göndermek, anlık ileti göndermek, yüzde 58,8’i haber, gazete ya da dergi okumak, haber indirmek, yüzde 55,7’si mal ve hizmetler hakkında bilgi aramak, yüzde 51,2’si oyun, müzik, film, görüntü indirmek ya da oynatmak için kullandı.

İnternet kullananların yarısı bilişim güvenliği sorunu ile karşılaştı

Son on iki ay içinde kişisel amaçla internet kullanan bireylerin yüzde 46,8’i güvenlik sorunu ile karşılaştı. Bireylerin karşılaştığı en önemli sorunlar; yüzde 36,4 ile bilgi veya zaman kaybına neden olan virüs ya da diğer bilgisayar sorunları ve yüzde 32 ile istenmeyen e-postalar olarak karşımıza çıkıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun