Donanim 08 EYLÜL 2010 / 07:58

Türk araştırmacı mobil şarj istasyonu yapıyor

Zafer Şahinoğlu, Mitsubishi laboratuarlarında hareket edebilen şarj istasyonları için çalışıyor.

Zafer Şahinoğlu, Mitsubishi laboratuarlarında hareket edebilen şarj istasyonları için çalışıyor.


Elektrikli araçların piyasaya girmesine pek zaman kalmadı. Yeni nesil çevreci otomobillerle ilgili birçok soru işareti bulunuyor. Elektrikli otomobillerin ne kadar çevreci olduğu tartışılıyor. Ayrıca bu araçların yaklaşık 100 km kadar gidebilecek kadar elektrik depolayabilmesi yolda kalma riskini artırıyor.

Massachusetts, Cambridge'teki Mitsubishi'nin test laboratuarında Zafer Şahinoğlu hareket edebilen şarj istasyonları ağı kurmak üzere çalışmalarını yürütüyor. Çalışmayla, merkezde güç kullanımı ve pil kapasiteleri kaydedilmesi, buna göre elektrikli araçların en çok elektriğine ihtiyaç duyduğu bölgelerin belirlenmesiyle şarj istasyonlarının o bölgeye yönlendirilmesi planlanıyor.

Çalışma sonunda nereye gidersek orada şarj istasyonu bulabilme şansı getirecek. Tabii mobil güç istasyonlarının da gittiği yerde elektrik kaynağı bulması gerekecek. Konuyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Zafer Şahinoğlu öncülüğündeki Mitsubishi ekibi, oluşturduğu fikri önümüzdeki hafta Kanada'nın Ottawa kentinde yapılacak Vehicular Technology Conference'da sunacak.

Zafer Şahinoğlu ile ilgili detaylı bilgiye http://www.merl.com/people/?user=zafer adresinden ulaşabilirsiniz.