Donanim 27 ARALIK 2010 / 12:46

Tsunami uyarı sistemi tamamlandı

Tamamlandı ama, sistemin etkin sonuçlar verebilmesi için hala geliştirilmeye ihtiyacı var.

Tamamlandı ama, sistemin etkin sonuçlar verebilmesi için hala geliştirilmeye ihtiyacı var.


Hint Okyanusu’ndaki felaketlerden sonra, tsunami felaketlerinden hayli zarar gören Endonezya’da halkı erkenden uyarabilecek yeni bir uyarı sistemi geliştirildi. Bu doğrultuda ülkede sismometrelerin, GPS istasyonlarının, şamandıra sistemlerinin de dahil olduğu 300 istasyon kuruldu.

Alman-Endonezyalı ekibin oluşturduğu erken uyarı amaçlı tsunami simulasyon sistemi sayesinde bu istasyonlardan gelen bilgiler bir durum haritasına dönüştürülüyor ve sahilde tsunamiden etkilenecek alanlar için uygun uyarı seviyeleri veriliyor.

GPS ölçümleriyle desteklenen Tsunami erken uyarı sistemi, depremlerin analizini yapabilecek hızlı ve hassas algılama bileşenlerinin yer aldığı farklı algılayıcıların kombinasyonuna dayalı bir sistem. Yine de 5 dakika içinde erken tsunami uyarısında bulunan sistemin yeterli olmadığı ve geliştirilmesi gerektiği belirtiliyor.

2007’den beri önceden 4 tsunami uyarısında bulunan sistem, bu yılın 25 Ekim’inde gerçekleşen ve 500 kişinin yaşamına mal olan depremden 4 dakika 46 saniye sonra gelecek tsunami için önceden uyarı vermemiş, felaketin gerçekleştiği diliminde uyarı vererek geç kalmıştı.

Sistem yeterli etkinlikte uyarı vermediğine değinen araştırmacılar, Hint okyanusu sınırında diğer ülkeleri tehdit eden tsunamiler konusunda bu tür uyarı önlemlerinin geliştirilmesi gerektiğini belirtiyor. Ayrıca kıyılarda yaşayan halkın sistemden gelen uyarılar sonrasında nasıl davrandığını bilemediğini söyleyen geliştiriciler bu konuda halkın eğitime ihtiyacı olduğunu söylüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun